Žluté míčky květů Keri již rozkvétají

Žluté míčky květů Keri již rozkvétají 1

S přibývajícími teplými dny kvete stále více rostlin. Mezi dřeviny, které nás v těchto dnech těší svými květy, patří zákula japonská.

Květy divokých druhů jsou jednoduché a skládají se z pěti korunních lupínků, vyšlechtěné odrůdy mají plné květy o průměru 2 až 3 centimetry. Na výhoncích je jich mnoho a vydrží poměrně dlouho, přičemž často se otevírají ještě jednou na podzim, kdy je však bývá podstatně méně. Listy jsou úzké, s pilovitě okrajem, sedm až deset centimetrů dlouhé. Mají středně zelenou barvu, odrůdy jako je například ‚Variegata‘ nebo ‚PICT‘ mají listy panašované.

Jak ji řezat

Tato dřevina, která volně roste v Japonsku a Číně, výborně odolává i našim podmínkám. Během velmi chladných zim sice může namrznout, ale když ji seříznete, rychle vyžene nové výhonky.

 Řezat ji třeba i po odkvětu, abyste podpořili tvorbu nových květů. Starší větvičky, které mají tmavší zbarvení, seřízněte těsně nad povrchem země, neboť rostlina nejbohatší kvete na jedno- a dvouletém dřevě. Ostatní výhonky zkraťte asi o jednu třetinu.

Kam ji vysadit

Zákula dorůstá přibližně do výšky 1,5 a do šířky 2 až 3 metry, na co je třeba pamatovat již při výsadbě, aby měla dostatek místa. Roste poměrně rychle, za rok i více než 40 cm. Můžete ji využít jako solitéru, nebo ji vysadit do skupinky spolu s jinými listnatými dřevinami, mezi nimiž vyniknou její dozelena zbarvené, obloukovitě převislé výhonky – například se svída, vrbou, pustoryl či vajgélie.

Daří se jí na slunci iv polostínu. Vyžaduje kyprou, propustnou, dostatečně vlhkou půdu, za velmi suchého počasí ji proto třeba zalévat. Další péči v podstatě nepotřebuje, na podzim k ní můžete nasypat vrstvu kompostu.

Jak si ji rozmnožíte

Zákula tvoří množství kořenových výmladky, kterými se snadno rozmnožuje.Na rozmnožování se dají použít i polovyzrálých odřezky, které se odebírají v červnu až červenci. Napíchejte je do bedniček a Přezimujte v bezmrazém prostoru. Na záhon jejich vysaďte až na jaře.