Pokud už máme zvolený byteček či domek, který nás na pohled upoutal a také se nachází v prostředí, které nám dokonale vyhovuje, pak bychom měli soustředit svou pozornost na pár detailů, které nám může pomoci při tom, aby to nebyl jen sen, ale skutečná realita.
Pokud si jdeme kupovat domek nebo byt měli bychom zaostřit pozornost na některé právní okliky a nenechat se oklamat, protože by nás to mohlo vyjít příliš draho.
Vše bychom si měli několikrát prověřit, získat si maximálně informace o dané nemovitosti, o kanceláři, družstvu, o jeho majetku a zaměřit bychom se měli i na pravost smluv, které budeme podepisovat. Než se rozhodneme pro určitou realitku nebo družstvo, měli bychom si dát tu námahu a vyhledat si v obchodním rejstříku obchodní jméno společnosti, zjistit zda mají povolení zprostředkovatelskou činnost, zda skutečně existují.
Katastr nemovitostí je také důležitým pomocníkem při koupi bytu, v něm vlastně zjistíme, kdo je skutečným vlastníkem bytu, na koho jsou uvaleny věcná břemena, zda neprobíhá soudní jednání, ale i další důležitá fakta. Ten, kdo nám byt prodává, by nám měl předložit smlouvu, podle které je opravdu oprávněn byt prodat, tedy je jeho vlastníkem. Zda je členem družstva nám zase potvrdí bytové družstvo, nebo zda je členem realitky a může nám prodat danou nemovitost – tedy byt. Většina lidí nám zvykne namlouvat, že pokud máme zájem o koupi bytu, měli bychom se svěřit do rukou odborníků a navštívit realitní kancelář. To však nemusí být nezbytností.
Realitka totiž žádá za zprostředkování služby určitou provizi, která v sobě zahrnuje i právní služby a některé jiné …. To hovoří o tom, že za nás vyřídí kupní smlouvu, zajistí její podepsání, zajistí také převod vlastnických práv, zápis do katastru nemovitostí a pokud platíme v hotovosti, pečlivě uchová peníze do doby, dokud nepřijde k samotnému provedení bytu na nového majitele. Také nám pomáhá při hledání bytů, organizuje návštěvy bytů, které splňují předem zadané kritéria. Pokud se však rozhodneme nevyužít tyto služby, budeme potřebovat právníka, který nám sepíše kupní smlouvu a následně na to notáře, který ověří pravost smlouvy. Také si budeme muset sami ověřit vlastnická práva a zjistit vklad do katastru nemovitostí. Také k úschově peněz budeme muset platit určitou částku, která se vypočítá ze samotné částky. Samotnou úschovu nám zajistí notář. Ještě nesmíme zapomínat na jiné starosti, jako jsou telefonování, vyřizování prohlídek bytů a jiné starosti … .. Ať se rozhodneme tak, nebo jinak, měli bychom zvážit všechny možností a dokonale si prověřit vše, co souvisí se samotným prodejem bytu.
Nesmíme zapomínat, že nejde o levnou záležitost a tak čas, který do toho vložíme se nám může zúročit v podobě dobře vybraného bytu v pěkné lokalitě, či v tom, že nenaletět jakémukoli podvodníkovi a ověříme si vše tak, jak je třeba. Pak se nám už zbývá jen radovat z nového domu, či bytu a vynaložit veškerou naši pozornost koupi vhodného nábytku a docílit tak příjemnou atmosféru a dokonalé zařízení, které bude splňovat naše požadavky a kritéria.