Pokud se rozhodnete pěstovat fazole zahradní, kromě chutných zelených lusků budete mít na záhoně i kvalitnější půdu.
Nejenže se díky hrčkotvorným bakteriím zvýší v půdě obsah dusíku, ale hluboké kořeny ji také prokypříme a velká listová plocha zase ochrání její povrch.
Tyčový typ
Známe dva typy fazole zahradní – keříčkový a tyčový . Tyčový potřebuje při růstu oporu, kterou je třeba zhotovit ještě před setím. Výhoda je, že lusky dozrávají postupně a sběr trvá několik týdnů. Navíc má i estetickou hodnotu – rychle roste a můžete ji použít k předělení nebo zakrytí méně vzhledných míst v zahradě. Jako jedna z mála druhů zeleniny snese i polostín, proto se pěstuje i ve vinicích nebo pod korunami stromů.
Keříčkový typ
Pěstuje se jednodušší, protože nepotřebuje oporu a semínka stačí vysít na záhon. Navíc má kratší vegetační období a přináší lepší úrodu. Lusky však dozrávají najednou a jejich možnost skladování je velmi omezená. V lednici vydrží jen několik dní, proto se připravte, že budete muset celou úrodu rychle zpracovat nebo zamrazit. Sběr si však můžete prodloužit postupným vyséváním až do poloviny června.
Příprava půdy a vysévání
Fazole je teplomilná zelenina, proto s jejím pěstováním počkejte, když teplota půdy neklesne pod 10 ° C, což bývá obvykle v květnu. Nevyžaduje přímé hnojení organickými hnojivy, pěstuje se ve druhé až třetí trati. Zajímavé je, že při fazolích vyšší obsah dusíku nesnižuje aktivitu hrčkotvorných bakterií. Dusík z půdy využívá nejen v počáteční fázi růstu, ale také v průběhu vegetace. Půda by měla mít neutrální nebo mírně zásadité pH.
Na kyselé, přemokřené nebo silně zaplevelení půdě špatně roste a dosahuje pouze nízkou úrodu. Půdu proto před vyséváním dobře prokypřete a připravte. Keříčkové fazole můžete vysévat do hnízd po tři až čtyři semena na vzdálenost 25 až 30 cm a do hloubky 4 až 7 cm. Tyčovou fazole vysévejte 6 až 8 cm hluboko, po šest až osm semen na vzdálenost 60 až 80 cm, případně vysévání přizpůsobte připravené konstrukci. Vzcházení urychlíte, když semena den před vyséváním namočíte do vody.
Ošetřování během vegetace
Zavlažování se při pěstování fazolí nevyhnete. Nejvyšší nároky má na začátku růstu, v době kvetení a nasazování plodů. Odburiňujte a kyprou půdu pouze na začátku vegetace, protože pozdější zásahy do porostu způsobují opadávání květů a zhoršení zdravotního stavu rostlin. V době kvetení lze porost pohnojit ledkem vápenatým. Lusky zachycovat tehdy, když jsou semena ještě měkké.