Zdravá bulharská kuchyně

Zdravá bulharská kuchyně 1

Zelenina, sýry, jogurty, ryby… Taková je bulharská kuchyně, mnohými považovaná za nejzdravější v Evropě. V bulharském jídelníčku budete jen marně hledat svíčkovou nebo vepřo-knedlo-zelo.

Zřejmě nejznámějším pokrmem u nás, který vymysleli Bulhaři, je šopský salát („šopska salata“). Pokrm z nadrobno nakrájených rajčat, okurek, paprik a cibule dochucený solí, octem a olejem a posypaný nastrouhaným balkánským sýrem je totiž i v nabídce drtivé většiny jídelníčků českých restaurací.

„Šopák“ ovšem není jediným bulharským jídlem, ve kterém onen bílý slaný (většinou ovčí) sýr najdete. Vedle druhého tradičního sýru „kaškavalu“ je balkánský sýr („sirene“) velice rozšířený – přidává se třeba do typického bulharského pečiva „banica“ (plněného závinu z listového těsta) a je také základem oblíbeného pokrmu „sirene po šopski“, což je zapečený balkánský sýr s rajčaty a vejcem.

Mezi tradiční bulharské pokrmy patří několik typických polévek. Jednak je to studená polévka „tarator“, připravená z bílého jogurtu (ten byl údajně objeven právě na bulharském území), nastrouhané okurky, mletých ořechů a ochucená koprem, česnekem a petrželí, která je velmi osvěžující zejména v parném létě.

Z teplých polévek je nejvíce rozšířená dršťková „škembe čorba“. Od české dršťkovky se však značně liší – dršťky se vaří ve vodě, do které se přidává mléko a ochucuje si ji každý sám až na talíři – česnekem smíchaným s octem a mletými chili papričkami. Další tradiční polévkou je čočková „supa lešta“ nebo fazolová „bob čorba“.

Hlavní pokrmy jsou především masité a ochucené bulharským kořením „čubrica“ – mezi bulharskou klasiku patří jídla z mletého masa pečené na grilu – karbanátky „kjufteta“ a čevapčiči „kebabčeta“. Oblíbené jsou také „bulharské francouzské brambory“, takzvaná „musaka“ nebo široká škála řízků „pržola“. Ve velké míře Bulhaři konzumují samozřejmě ryby, a to na všechny možné způsoby. Zajímavostí jsou malé pražené rybičky, takzvané „caca“.

Nejčastějšími přílohami k masu jsou brambory na několik způsobů, ať už vařené či pečené, výjimkou nejsou ani hranolky. K jídlu se velmi často konzumují vedle salátů také pečené papriky „čuški“. Na závěr se jako dezert podává nejčastěji „baklava“ – sladké pečivo plněné mletými ořechy a sirupem.

A čím všechny ty dobroty zapít? Bulhaři se proslavili svým velmi kvalitním a chutným vínem, nejsou však žádní amatéři ani ve výrobě piva. Z tvrdého alkoholu je typickým nápojem pálenka z hroznů nebo švestek „rakija“ a anýzovka „mastika“.

Tarator 

Suroviny na 2 porce:
velká salátová okurka
2 stroužky česneku
5 dkg vlašských ořechů
malý kelímek jogurtu
2 lžíce olivového oleje
2 lžíce vinného octa
sůl
mletý bílý pepř
kopr
voda

Postup:
Nastrouhanou salátovou okurku smícháme s utřeným česnekem se solí a pepřem. Přidáme nasekané ořechy, kopr, olivový olej a vinný ocet. Jogurt smícháme s trochou vody a vmícháme do okurek. Podáváme dobře vychlazené.

Sirene po šopski

Suroviny na 4 porce:
4 rajčata
10 dkg balkánského sýra
4 vejce
olej
koření čubrica

Postup:
Připravíme si 4 malé hliněné zapékací misky. Rajská jablka nakrájíme na plátky a vložíme do každé z misek jedno. Překryjeme plátkem balkánského sýra a na strany kápneme olej. Bohatě posypeme kořením čubrica (bulharské „oregáno“) a nahoru nalejeme rozklepnuté vejce. Dáme zapékat na 15 až 25 minut do předehřáté trouby. Podáváme s bílým pečivem.