Koupelna, často navzdory nejmenšímu počtu čtverečních metrů, které se jí v bytě věnují, v ničem za ostatními místnostmi nezaostává. Dokáže být bláznivá, decentní, exotická i zenová …
Umyvadla, vany i toalety se v poslední době zaoblují. Vyrábějí se v různých velikostech, netřeba se jim tedy bránit ani v panelákové koupelně. Oblé vany jsou impozantní kusy, jejich majestát vynikne ve větším prostoru.
Bílá či smetanová jsou nevyhasínající trendy. Nic jimi nezkazíte ani v malé koupelně. Navíc, dají vám více možností vyřádit se na barevných doplňcích – ručnících, držácích, sprchových závěsech či koupelnových předložkách.
Dekory, které byste pravděpodobně našli už jen ve starých domech, se opět vracejí. Aby vynikly, potřebují prostor.
Nelíbí se vám klasický obklad v koupelně? A co tak dekorační stěrka. Je dostatečně velkorysá, co se týče množství barev, odolává vodě (nebojte se použít ji i na exponovaných místech kolem umyvadel či vany) a má dlouhou životnost. Její aplikaci však raději svěřte do odborných rukou.
Co se dá zavěsit, zavěste. Ať už jsou to skříňky, nebo WC mísy. Pocit beztíže ovládne celou koupelnu (a možná i vás při jejím úklidu, když s mopem či hadrem nebudete muset krkolomně bruslit mezi nohy nábytku).
Designéři se zahrávají s dřevem v koupelně od nepaměti. V posledních letech ho protlačuje do této místnosti i ekotrend sílící na všech spotřebitelských polích. Pokud se obáváte dřeva na podlaze v koupelně, můžete si ho dopřát jako kus nábytku či dekor na obkladu nebo koupelnovém závěsu. Naturální, neutrální a hřejivé. V kombinaci s bílou se z koupelny stává zenová oáza.
Hranice se posouvají, a nejen ty zeměpisné. Tak, jak se spojuje obývací pokoj s kuchyní, moderní životní styl stírá předěly i mezi koupelnou a ložnicí. Dělí jejich nanejvýš skelná příčka. Tak je z koupelny plnohodnotná obytná místnost, která se již nemusí skrývat za zdmi v malé KUTIC. Přizpůsobuje se design, prostor i nábytek.
Úsporné tipy do koupelny
• Na baterie namontujte perlátory na provzdušnění toku vody. Tak se dá ušetřit až do 80% vody (podle typu a nastavení).
• Namontujte úsporné sprchové hlavice (provzdušňovací, pulsní), uspoří až do 70%.
• Při mytí zubů a holení zastavujte vodu. Na vypláchnutí úst postačí voda v skleničce, při holení zase voda napuštěná v umyvadle.
• Namontujte si úsporný splachovač na WC, pokud se to nedá, objem nádrže lze zmenšit vložením 2-litrové plastové láhve s vodou.
• Zkontrolujte WC, zda neprotéká (nalijte do nádržky trochu potravinářského barviva na noc, ráno uvidíte, zda se objeví v míse).
• Při sprchování se nejprve opláchněte vodou, zastavte ji, namydlete se a až poté ji opět pusťte a osprchujte se.
Mikrofázové utěrky a hadříky
Čistí pouze pomocí čisté vody, bez chemie. Před použitím je stačí zarosit vodou. Nesmí se prát v aviváži – ztrácejí pak sací schopnost. Dokáží odstranit vodní kámen a vyčistit baterie do zářivého lesku. Vyčistí i kachličky, podlahu, umyvadlo a zrcadla.
Na vodní kámen
Proti těžko odstranitelným skvrnám použijte ekočistič s kyselinou (např. Octový čistič, čistič s kyselinou mléčnou) nebo roztok kyseliny citronové.
čištění odtoku
Zde se nejlépe uplatní klasický zvon a mechanické čištění. Rovněž se osvědčilo nasypat do odtoku jedlou sodu, zalít ji horkým octem a nechat chvíli působit. „MÝDELKO“ a osvěžovačem do WC – nemají čisticí schopnost a dráždí sliznice. Vanu a umyvadlo se doporučuje přetřít suchým hadrem, vyhnete se tak množení bakterií a plísní.