Vůně domova může znamenat oblíbené jídlo či čerstvě vyprané povlečení. Určitě by se neměla spojovat s pachem plísně, odpadků či potu. Víme, co s tím udělat.
Vonné svíčky, bytové vůně udělají své, ale místo překrývání zápachu třeba jít na kořen věci. Šest nejčastějších nepříjemných zápachů v domácnosti třeba totiž řešit od podlahy (a někdy doslova).
Moč
Mírně štiplavý pach moči si nelze splést. Pokud jím trpí vaše domácnost, je třeba si ujasnit, co je příčinou: Jde o pomočené fleky na koberci od domácího miláčka nebo pach šíří z koupelny i poté, co jste ji pořádně poumývali? Pokud jde o pach z koupelny, zkuste důkladně vyčistit “ skryté „nosiče pachu, jako například toaletní kartáč, spáry mezi obkladačkami, WC sedátko (doporučujeme jej jednou za čas odmontovat a pořádně vydezinfikovat spoje a šrouby).
Zápach se také může držet na místech, kde se usazuje vodní kámen. Účinným prostředkem, jak se ho zbavit, je namíchat si pastu ze sody a octa. (Pozor, směs při míchání pění!) Naneste pastu na dané místo, nechte pár utratit odstát, a pak vysušte kartáčkem.
Pokud se zápach šíří z koberce nebo čalouněného nábytku, zkuste použít parní čistič, na kožený nábytek může pomoci hadr namočená v octové vode.Rozhodne nedoporučujeme čistící prostředky, které obsahují bělidlo. Moč totiž obsahuje čpavek av kombinaci s bělidlem by mohli na textilii vzniknout nepěkné (a hlavně trvalé) skvrny.
Pot
Nakyslá vůně potu dokáže pořádně udeřit do nosu. Samozřejmě, nejlepším receptem je velký úklid – a vyprání všeho, co není přibity a vejde se do pračky. Pokud domácnost šťouchl, může zabrat i čištění sodou: Posypte ní koberec nebo čalouněný nábytek, nechte přes noc odstát a ráno důkladně vysajte. Soda bikarbóna by měla většinu pachu z nábytku vytáhnout. Jako pohlcovač pachů působí i kávová sedlina. Tu samozřejmě nedoporučujeme sypat na nábytek, ale vysušit ji na mělkém podnose nebo misce, případně v nádobě s širokým hrdlom.Pach z dřevěného nábytku může částečně odstranit octová voda.
Kouř
Odstraňovat zápach kouře není tak snadné – proniká hluboko a dokáží jím nasáknout i jemné póry stěn. Pokud jde o stěny, často nezbývá, než maľovka.Na odstraňování kouřového pachu z textilií zkuste rozsypat jedlou sodu (a následně ji vysát).
V uzavřených prostorách, jako jsou skříňky nebo zásuvky, mohou zabrat i speciální hadříky do sušičky prádla (dryer sheets nebo v němčině trockentucher). Hadříky se prodávají v drogerii v oddělení s prostředky na praní. Pokud je seženete, vložte je po jednom do plastového sáčku spolu s načichnutí předmětem a nechte několik hodin pôsobiť.Mimochodom, dryer sheets – papírky do sušičky – jsou i výborným pohlcovačem pachu v botách.
Odpadky
Zbavit se pachu zkažených potravin oproti tomu není těžké: jednoduše častěji vynášejte odpadky a nádobu častěji umývejte čisticím prostředkem s dezinfekčním účinkem. Při důkladném mytí třeba přirozeně nosit ochranné rukavice.Ak chcete zabránit šíření pachu iz prázdné nádoby, vložte na dno trochu granulí do kočičí toalety nebo dno posypte sodou.
Plíseň
Zápach plísně se dá z nábytku odstranit octem – a to i v případě textilií. Jednoduše přidejte ocet do praní. (Někteří lidé ocet dokonce používají místo aviváže.) I z dřevěného nábytku se dá plísňový zápach odstranit octovou vodou. Pořádně ho vytřete hadříkem namočeným v rekonstituovaném octě a nechte vyvětrat.
Rybinou
Pokud jde o zápach rybinou, nejprve je třeba mít na pozoru: Jestliže ho cítíte vždy, když jste rybu vůbec nepřipravovali, může znamenat přehřívání elektrických rozvodů. Proto nejprve zkuste zjistit zdroj zápachu. Pokud pach jednoznačně pochází z vaření (a mohlo to být i pár dní dozadu), zkuste ho vyhnat speciálním čajem. V hrnci nechte sevřít vodu, do které jste vhodili kousek skořice, pár hřebíčků (koření, ne z kovu), kousek zázvoru a případně kůru z citrusu. Nechte asi 15 minut bublat. Odstavte a nechte vůni působit, až se voda ochladí.