Základní pravidla designu koupelny

Základní pravidla designu koupelny 1

Návrh koupelny by měl být proveden s jasným záměrem, poučený o pevných, zavedených designových pravidlech. Koupelna je vedle kuchyně a jídelen místností, kde trávíme hodně času a na kterou soustředíme svou pozornost.

Koupelna by měla dobře fungovat a vypadat skvěle a přitom zůstat nákladově efektivní stavbou nebo přestavbou. Koupelna by měla uživatele potěšit při každém použití. Dodržování základního souboru pravidel pro návrh koupelny pomáhá zajistit, že nakonec získáte místnost, která toto všechno splňuje a navíc přidá k celkové hodnotě vašeho domova.

Naplánujte si koupelnu podle uživatele

Koupelny musí reagovat a přizpůsobovat se svému uživateli, ne naopak. Před plánováním koupelny zhodnoťte uživatele a jeho potřeby.

Pokud se například jedná o dům s jednou koupelnou a několika uživateli, možná budete chtít nainstalovat kombinaci sprchy a vany, umyvadlo a skříňku pod umyvadlo a toaletu, abyste vyhověli potřebám co největšího počtu uživatelů. Pokud se jedná o druhou koupelnu využívanou převážně ke koupání, zařaďte do ní větší vanu nebo i vířivou vanu.

Design s pohledem do budoucnosti

Navrhujete koupelnu pro současnost nebo pro budoucnost? Můžete udělat obojí. Navrhněte si koupelnu tak, aby vyhovovala vašemu současnému vkusu, a zároveň sledujte možnost prodeje vašeho domova v budoucnu. Pokud je ve vaší budoucnosti prodej domu, vyhýbejte se trendům a držte se základů, které většina kupujících přijme.

Pokud plánujete zůstat ve svém domě po určitou dobu, plánujte budoucnost v jiném smyslu tím, že navrhnete koupelnu tak, aby vyhovovala vašemu budoucímu staršímu nebo zdravotně postiženému já. Za tímto účelem zahrňte prvky koupelny, jako jsou spodní vypínače světla, madla ve sprše a vaně a hladké přechody podlahy.

Poskytněte dostatek úložného prostoru

Úložný prostor je v koupelnách vždy na prvním místě, protože většina prostoru je věnována toaletě, koupelně a umyvadlu. U těchto malých prostor musí být majitel domu nebo designér vynalézavý při hledání úložných prostor.

Nad úložným prostorem na toaletě, vysokými otevřenými policemi a nástěnnými lékárničkami jsou jen některé z kreativních způsobů, jak majitelé domů přidávají úložný prostor do koupelen s omezeným prostorem. Kromě polic, do kterých se vejdou ručníky, se snažte mít odkládací plochy co nejdále od sprchového koutu a vany.

Zahrňte přirozené světlo

Ne všechny koupelny mají přirozené světlo. Ale pokud ta váše ano, považujte se za šťastného. Pokud má vaše koupelna přirozené světlo z jakéhokoli zdroje, ať už z okna nebo světlíku, snažte se toho využít a vylepšit, pokud je to jen trochu možné. Přirozené světlo pomáhá snižovat plísně, snižuje náklady na energii tím, že během dne nahrazuje umělé osvětlení, a přispívá obecně k náladě.

Vytvořte plán chytrého osvětlení

Všechny koupelny budou mít minimálně jeden zdroj umělého světla v podobě stropního svítidla ovládaného vypínačem. Ale inteligentní plán osvětlení koupelny jde daleko za tento minimální požadavek, aby poskytoval celé spektrum světla.

Osvětlení toaletních zrcátek poskytuje největší množství světla. Svítidla na každé straně zrcadla přinášejí pocit hloubky. Pro dotek elegance přidejte nad vanu lustr. A pro obecná pokojová svítidla, která se schovávají, nainstalujte zapuštěná světla.

Zajistěte dostatečné větrání

Větrání koupelny je nezbytné nejen pro uživatelský komfort, ale také pro udržení vaší koupelny v dobrém stavu bez plísní. Pokud máte v koupelně ovladatelné okno, považujte to za doplňkové větrání pro koupelnový odtahový ventilátor.

Vytvořte stěny odolné proti vlhkosti

Koupelny produkují velké množství vlhkosti a i přes maximální snahu uživatelů voda nevyhnutelně končí na zdech. I se silným odtahovým ventilátorem může na stěnách kondenzovat voda.

Pro účinnou ochranu proti vlhkosti používejte saténové nebo pololesklé laky. Instalace obkladů je další způsob, jak chránit stěny před vlhkostí. Minimálně můžete chtít instalovat dlaždice pouze na spodní polovinu stěny jako typ obložení.

Přidejte dostatek tyčí na ručníky a háčků

Bez ohledu na to, kolik tyčí na ručníky a háčků máte, zdá se, že vždy potřebujete více. Začněte s minimem: jedna tyč ručníku na osobu, která pravidelně používá sprchu nebo vanu. Tato tyč by měla být umístěna co nejblíže ke sprše nebo vaně. Navíc přidejte háčky za dveře nebo na nepoužívané stěny.