Zimní období nás ví i potrápit. Pokud potrápilo vaše zdraví a vy jste se nevyhnuli antibiotikům, následující řádky jsou určeny právě vám.
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
I když ho většina zná jako otravnou plevel, která s oblibou roste kolem cest a chodníků, patří mezi silné a všestranné léčivky. Sklízejí se z něj listy, a to v době od května do začátku podzimu. Suší se ve stínu v dobře větrané místnosti a v tenké vrstvě. Po antibiotické léčbě je zajímavý zejména díky svým detoxikačním účinkům. Čistí střeva a žaludek, pomáhá s obnovou krvi, řeší problémy s trávením spojené se zácpou a pomáhá při zánětech.
Petržel zahradní (Petroselinum crispum)
Ačkoli je známý spíše na využití v kuchyni, netřeba zapomenout na jeho léčivou sílu. Obsahuje velké množství vitamínu C, který je důležitý pro imunitní systém a po léčbě antibiotiky je důležitý i kvůli silným antioxidačním účinkem. Také čistí krev, je močopudný a přispívá k dobré činnosti ledvin. Dobře se mu daří iv květináči.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
Bylinka s výborným účinkem na játra. Zažene únavu, malátnost a pomáhá napravit škody nezdravého životního stylu. Má dobré detoxikační účinky a pozitivně ovlivňuje i činnost střev. Díky látce silymarin, která je silným antioxidantem dokáže obnovovat střevní tkáň. Účinný je čaj z čerstvě rozmačkaných semínek, které se zalijí studenou vodou a přivedou k varu. Směs se chvilku povaří a potom se ještě luhuje asi 15 minut. Čaj je ideální pít po jídle, aby byla doba léčivého účinku na střeva co nejdelší.