Vyberte správnou obrubu a oddělte trávník od záhonu

Vyberte správnou obrubu a oddělte trávník od záhonu 1

Není to jen takový rozmar. Záhonové obruby mají svůj význam. Navíc vypadají opravdu dobře.

Samy o sobě dokáží být pěkný doplněk rozkvetlého záhonu. Správně zvolená barevná kombinace záhonové obruby zahradu jednoznačně zkrášlí, ale to není všechno. Za svou námahu a peníze získáte mnohem více, než jen další okrasný doplněk. Záhonové obruby jsou především praktický prvek, protože vám dokážou ušetřit množství práce. Jak je to možné a na co jsou vlastně dobré?

Pohodlnější údržba záhonů

Každé rozhraní ploch je jakési „rizikové místo“. Mohou se zde rozrůstat plevele, přesýpat půda, kůra, štěrk či jiná nastýlka z jedné plochy do druhé. Navíc pokud záhon sousedí s trávníkem, může do něj prorůstat tráva a naopak, do trávníku mohou prorůstat houževnaté trvalky. Z tohoto pohledu je i větší jednorázová investice výhodnější než každoroční náklady na postřiky proti plevelům či hodiny strávené na kolenou při čištění okrajů záhonů.

Palisády z betonu

Jednoznačně nejtrvanlivější, ale i nejdražší jsou obruby vyrobeny z ušlechtilého betonu. Většinou jsou součást celého výrobního programu jednotlivých prvků, které se v zahradě využijí na stavbu zpevněných ploch, zídek, zvýšených záhonů a na oddělení záhonů. Výrobci uvádějí jejich přesné rozměry, takže si můžete vybrat doslova na míru a vypočítat přesný počet potřebných kusů. Pozor! Palisády však nemusí být jen z betonu. Celkem originální a skutečně ekologickou obrubu záhonu si můžete vyrobit byť ze skleněných lahví. I tím, že jim najdete nové využití, jejich vlastně recyklací.

Kámen – jak jednoduché

Docela obyčejný přírodní kámen, jaký nakoupíte či nasbíráte v okolí své zahrady, klidně může plnit funkci například hojně využívané plastové obruby. Kromě toho, že vypadá zcela přirozeně a příjemně, stojí vás jen trochu času a téměř žádné náklady. Nezapomeňte dát dospod netkanou textilii proti prorůstání plevelů a pak pěkně pokládejte jeden kámen vedle druhého.

Dřevěné prvky

Pokud jsou kameny pro vás příliš jednoduché řešení, zkuste obruby z dřevěných prvků. Nejčastěji se vyrábějí v dvoumetrových pásech z palisád půlkruhového průřezu. Není to však jediná možnost, dostanete koupit i krátké pevné prvky, vysoké jen 10 či 15 cm, nebo můžete obrubu záhonu vytvořit z jednotlivých dřevěných palisád. No výborně vypadají i díly z neopracovaných kmenů.

Plastové obruby

Koupíte v každém zahradním centru. Vydrží mnohem déle než dřevěné. Jejich nevýhoda však je, že je třeba „utopit“ na úroveň terénu, protože jinak mohou při kontaktu se sekačkou popraskat. V případě plastové obruby jde totiž spíše o praktické řešení, jak dekorační či kombinované. Proto se vyrábí ve dvou barvách – zelené, aby plast splynul s trávníkem, nebo tmavohnědé, aby zase splynul s nastýlkou z drcené kůry na záhonech.

Klasické cihly vypadají příjemně

Případně jejich napodobeniny z hladkého barveného betonu. Velmi populární jsou „cihly“ vyráběné z vibrolisovaného betonu a v moderních barevných provedeních. Kromě terakotové najdete mezi nimi i druhy zbarvené od oranžové až po hnědou, s odstíny nepálené hlíny. Z nich vybudujete stylovou obrubu i bez zdění.