Účinný prostředek k udržení příjemného klimatu v interiéru v letních vedrech je dobře známý – klimatizace. Na trhu jsou různé typy, které se od sebe liší výkonem i funkcemi. Zatímco některé jen chladí, jiné dokáží vzduch i ohřát, zvlhčovat nebo filtrovat a odstraňovat z něj pyl či viry. Jak si vybrat tu správnou klimatizaci?
1. Mobilní nebo stacionární?
Nejdříve byste si měli položit otázku, kde a jak často budete klimatizaci používat a co všechno od ní očekáváte. Obecně se totiž nedá říct, která je nejlepší. To závisí na vašich potřebách a preferencí. Začněme tedy tím nejzřejmější rozdílem, a to rozdělením na mobilní a stacionární jednotky. Mobilní klimatizaci prostě koupíte, doma zapojíte do zástrčky a hotovo.
Cena mobilních zařízení je podstatně nižší a můžete je přesouvat z místnosti do místnosti. Jejich funkce jsou však omezené a teplo z jednotky je nutné odvádět pružnou hadicí ven, ať už přes okno, přes dvířka pro psa nebo pootevřené dveře. Ty jsou však zároveň cestou, kterou může proudit teplo zvenčí dovnitř. I vzhledem k vyšší spotřebu a hlučnost jsou mobilní klimatizace vhodné pro občasné využití tam, kde ekonomicky nemá smysl montáž stacionární jednotky, tedy například na chatě.
Do celoročně využívaného bytu či domu jsou však určitě vhodnější stacionární systémy.
2. Vyberte si typ stacionární klimatu
Pevně zabudované jednotky jsou v nabídce v různých provedeních. Kompaktní řešení představují okenní (parapetní) klimatizace, které jsou zabudovány přímo do okna. Hodí se tam, kde není prostor pro umístění jednotky typu split, například do bytů ve starší zástavbě. Právě splitové klimatizace jsou nejčastější volbou, jejich nabídka je nejširší a největší je také jejich variabilita z hlediska výkonu a funkcí.
Zároveň představují nejdražší řešení z hlediska pořizovacích nákladů, což však vyvažuje nejen úsporný provoz, ale především vysoký uživatelský komfort. Jde o systém složený z vnitřní jednotky (výparník) a venkovní jednotky (kompresor / výměník). Na jednu venkovní jednotku přitom lze připojit i několik vnitřních (např. V každé místnosti jednu) – toto řešení se nazývá multi-split. Rozhodnutí mezi splitem a multi-splitem přitom ovlivňuje nejen konečná cena, ale i možnosti na umístění vnějších jednotek. Podle umístění vnitřní jednotky dále mluvíme o nástěnném, kazetovém, kanálovém či podstropním modelu.
3. Zvažte možnost topení
Letní chlazení pochopitelně zvládnou všechny klimatizace, ale některé moderní klimatizace dokáží i vytápět. Pracují totiž na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch, takže dokáží vzduch v místnosti nejen chladit, tedy odebírat z něj teplo, ale ho i energeticky úsporně ohřívat. Výhodou takových zařízení je možnost celoročního využití, případně se uplatní v přechodném období, kdy není výhodné zapínat hlavní topný systém.
Ty nejvýkonnější klimatizace dokáží efektivně pracovat až do venkovních teplot nižších než -20 ° C (to je možné díky velmi nízké teplotě, při které se chladivo vypařuje), takže se ani v zimních měsících nemusíte obávat ztráty komfortu.
4. Co nabízejí doplňkové funkce?
Nejnovější klimatizace mají v nabídce i technologie na ionizaci a čištění vzduchu – dokáží odstranit mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a plísně, což uvítají zejména domácnosti s alergiky a také eliminovat nepříjemné pachy. K šikovným volitelným funkcím patří i systémy inteligentního řízení, které na základě snímání slunečního svitu nebo aktuální teploty v místnosti vyhodnocují požadovaný výkon klimatizace.
Snížením chladícího výkonu v režimu chlazení, kdy je zataženo, nebo topného výkonu při topení v slunečných dnech se tak zabrání plýtvání energií. Inteligentní senzory detekují i lidskou aktivitu, počet osob v místnosti, jejich polohu či pohyb a na základě těchto dat vyhodnotí reálnou požadavek na výkon klimatizační jednotky. Chladicí nebo topný výkon se tedy upraví tak, aby se ušetřila energie. Standardem by mělo být ovládání přes internet. Inteligentní zařízení se také dají integrovat do systémů inteligentního domu.
5. Jaký má mít výkon?
Když si promyslíte, co všechno by měla klimatizace zvládnout, kam umístíte vnitřní jednotky a pod., Přichází na řadu to nejdůležitější – volba správného výkonu. Ten je třeba zvolit podle prostoru, který chcete vychladit, případně vytopit. Přesněji řečeno, v případě chlazení musí odpovídat množství odváděného tepla, při vytápění zase tepelným ztrátám, které je třeba nahradit. Pokud je například tepelná ztráta místnosti 5,5 kW, na její pokrytí nestačí 5 kW klimatizace.
Pokud bude výkon příliš malý, klimatizace bude v provozu nepřetržitě, což přinese vyšší spotřebu energie a přitom nízkou efektivnost. Vždy se proto obraťte na odbornou firmu, která vám požadovaný výkon přesně vypočítá. Orientačně lze určit výkon klimatizace podle velikosti prostoru – na ochlazení běžné místnosti s podlahovou plochou 10 m 2 je potřebný přibližně 1 kW chladicího výkonu.
6. Jak rozpoznáte účinnější klimatizaci?
Pokud si vyberete klimatizaci s vyšší účinností, dosáhnete požadovaný výsledek s menší spotřebou energie. Při porovnávání různých jednotek byste se proto měli zaměřit na chladící faktor EER a topný faktor COP, které hovoří o energetické účinnosti zařízení. Oba tyto parametry vyjadřují, jaký výkon dosáhne jednotka z jednoho dodaného kW elektrické energie.
Například COP 3 znamená, že z jednoho dodaného kW elektrické energie vyrobí tepelné čerpadlo za určených podmínek 3 kW tepla. Čím jsou tedy tyto hodnoty vyšší, tím lépe. Aby byly uváděny údaje srovnatelné, stanoví se pro stejné podmínky. Při téže klimatizaci (tepelném čerpadle) avšak rozdílných teplotách by totiž byly hodnoty těchto faktorů odlišné. Na odhad reálných provozních nákladů jsou objektivnější (i když stále jen přibližné) parametry SEER a SCOP, kde S na začátku označuje, že jde o tzv. sezónní ukazatele, které berou v úvahu průběh teplot během sezóny. Jde tedy o průměrné EER a COP za rok. Jejich stanovení je definováno normou av EU se počítají ve třech různých klimatických podmínkách. Při porovnávání těchto ukazatelů si tedy všímejte i to, pro jaké klimatické podmínky byly stanoveny.