Mít na pozemku vlastní studnu je výhoda nejen pro zahrádkáře a pěstitele, ale vlastně pro všechny, kteří nechtějí plýtvat vodou, chtějí se chovat ekologicky a ještě ušetřit náklady na vodné a stočné. Pokud je voda ze studny kvalitní a pitná, lze jí použít i na vaření. Většinou se ale voda využívá jako užitková, tedy ke splachování, sprchování a praní.
Vrtaná nebo kopaná studna?
Většina nových studní, které se dnes hloubí, vznikají jako vrtané. Kopání studní je poměrně pracné a drahé. Navíc voda z kopané studny může být znečištěna povrchovou vodou a tudíž ne tak kvalitní a využitelná mnohdy jen k zalévání zahrady. Kopání studní svépomocí je zakázáno, takže ani pracovití kutilové v tomto ohledu neušetří. Odborná firma postupuje při kopání studní tempem přibližně 1 metr za den. Takže např. 5 metrů hluboká studna se bude hloubit minimálně 5 dnů, pokud se nevyskytnou žádné komplikace. Zatímco při studničním vrtu se dostaneme do větší hloubky za pouhý jeden den. Zajímavé je také cenové srovnání. U kopané studny se cena pohybuje kolem 7 000 korun za metr, u vrtané studny je to při vrtu s největším průměrem (200 mm) přibližně 1 600 korun za metr.
Výhody vrtaných studní
Samotné vrtání studní je poměrně snadné a rychlé. Vrt je hotov za jeden den.
Při vrtání dochází k minimálnímu poškození okolního terénu – zahrady.
Z vrtané studny máte garanci stálého přítoku vody 2000 litrů za den, i během suchého období.
Díky hloubce vrtu čerpáte hlubší a tedy kvalitnější podzemní vodu.
Jak postupovat při novém vrtu
Pokud jste právě získali pozemek a chystáte se na něm stavět, jednu z prvních věcí, kterou byste měli udělat je hydrogeologický průzkum za účelem vrtané studny. Na základě informací o geologickém podloží, které takto získáte, pak můžete vhodným způsobem upravit dispozice domu – například umístit postel v ložnici tak, aby nestála tzv. na prameni. Voda ze studny se navíc bude hodit již při realizaci hrubé stavby.
Dle zákona č. 254/2001 O vodách je i studna vodní dílo a je to tedy stavba, na kterou je potřeba mít svatební povolení a povolení vodoprávního úřadu. Pokud se obrátíte na tu správnou realizační firmu, provede veškeré potřebné úkony na základě plné moci za vás. Firma tedy na pozemku nejprve vyhledá pramen, poté provede průzkumný vrt za účelem realizace vrtané studny. Pokud vše proběhlo v pořádku a studna funguje jak má, je pro její zkolaudování potřeba také hydrogeologický posudek.
Dobrá firma = dobrá studna
Právě na realizační firmě závisí, jak dlouho a dobře vám bude studna sloužit a jak kvalitní vodu budete čerpat. Vystrojovací materiály musí mít zdravotní atesty na pitnou vodu a musí být tedy zdravotně nezávadné. Přesto se setkáte s hotovými studnami, kde byl jako výstroj použit materiál pro kanalizační potrubí, který je sice levný, ale pro tyto účely zcela nevhodný.
Firma Vrtané studny Marek & Dohnal se zabývá kompletní realizací vrtaných studní i vrtů pro tepelná čerpadla. Firma působí po celé České a Slovenské republice a provádí vrty pro vrtané studny o průměru 160 – 200 mm s pažením od 125 -140 mm. Realizuje také vrty a vrtané studny v nestabilním podloží, kolem vodotečí a rybníků. V případě potřeby poskytuje zdarma poradenskou činnost, která snižuje možnost případných problému a nedostatků při realizaci vrtané studny. Doprava po celé ČR a SR je zdarma.
Součástí práce firmy jsou zejména tyto činnosti:
– vyhledání pramenů pro vrtané studny,
– studniční vrty pažené (tzv. vrtané studny),
– hydrogeologické posudky, projekty, závěrečné zprávy pro vrty a vrtané studny,
– čerpací zkoušky vrtané studny,
– podklady pro stavební povolení vrtané studny a hlubinných vrtů,
– jednání s báňským úřadem (nutné pro vrty a vrtané studny nad 30 m) a dokumentace vrtů a studní pro báňský úřad,
– zajištění čerpadel, vodáren, pump a další technologie pro vrtané studny a vrty
– zajištění šachet po vrtu vrtané studny,
– pažení vrtané studny v PVC s hygienickým atestem na pitnou vodu.