Jak nepatříte k šťastlivcům, kteří v domácnosti používají měkkou vodu, nepodceňujte vodní kámen. I tenká vrstva vodního kamene se totiž chová jako tepelná izolace, která zvyšuje účty za energii v elektrických spotřebičích.
Proč třeba odstranit vodní kámen?
Pokud by vám i nános kamene nevadil z estetické stránky, je dobré vědět, že vodní kámen v elektrických spotřebičích je velkým požíračem spotřeby elektrické energie. I tenká vrstva vodního kamene se chová jako tepelná izolace, která zvyšuje nároky na spotřebu energie a s tím spojené výdaje. Podle odborníků vynaloží domácnost s velmi tvrdou vodou navíc finance jen proto, že musí „proprat“ vodní kámen v pračce, ve varné konvici, v žehličce či bojleru.
Pokud k tomu ještě přičteme náklady na přípravky na odstranění vodního kamene, které však mnohdy nepříliš spolehlivě fungují, závěrečná částka by mohla být překvapivě vysoká.
Neméně důležitým argumentem, proč třeba pravidelně odstraňovat vodní kámen v umyvadle, ve vaně a v toaletě, je i fakt, že se v nich kvůli přítomnosti vodního kamene lépe daří bakteriím.
Jak levně a rychle odstranit vodní kámen?
K domácí klasice na odstranění vodního kamene patří ocet a kyselina citrónová . Připravte si roztok z klasického octa a vody v poměru přibližně 1: 1. Stejnou službu udělá, když do vody přidáte dvě lžičky kyseliny citrónové. Poslouží stejně jako ocet, jen tolik nezapáchá.
Chcete-li čistit varnou konvici, naplňte ji do maximálního možného obsahu s roztokem a povařte. Pak počkejte, dokud tekutina úplně vychladne a vylijte ji. Konvici minimálně alespoň jednou vypláchněte, případně v ní nechte ještě jednou povařit a vylít čistou vodu.
Octem či kyselinou citronovou lze vyčistit i vodovodní baterie nebo sprchu. Ideální je, pokud do roztoku namočíte vatu a tou baterie obalíte. Pokud je to možné, nechte je zabalené alespoň několik hodin.
Obou „zázračných pomocníků“ – ocet a kyselinu citrónovou lze použít i v případě odstraňování vodního kamene v pračce. Ocet můžete nalít nejen do dávkovače na prášek, ale i přímo do bubnu – případně nasypat kyselinu. Octa může být klidně půl litru, kyseliny podle tvrdosti vody asi dvě velké polévkové lžíce. Potom pusťte některý z delších programů – například na praní bavlny – a je hotovo.
Na vodní kámen platí i pomerančová šťáva, jedlá soda nebo prášek do pečiva. Při čištění WC můžete použít i tablety na zubní protézu.
Pár praktických rad:
Jak odstranit vodní kámen ze sprchové hlavice?
Stříká vám při sprchování voda do všech světových stran a koupelna je pak plná vody? Než se rozhodnete pořídit si novou sprchovou hlavici, zjistěte, zda trysky sprchové hlavice náhodou neucpal vodní kámen. Hlavici, kterou lze snadno odšroubovat, vložte přes noc do octové vody, pak ji pořádně vykartáčujte, opláchněte a osušte.
Jak vyčistit spáry v koupelnovém obkladu?
Nejlepší způsob na vybělení spár je použití směsi pracího prášku s vodou. Prací prášek smíchejte s vodou na kaši a spáry mezi dlaždicemi touto směsí překartáčujte kartáčkem.
Jak a čím vyčistit obklad levně a rychle?
Obkladačky v koupelně se budou zase lesknout jako zrcadlo, když je vyčistíte hadříkem s trochou zubní pasty. Pak stačí obkladačky otřít vlhkým hadříkem.
Jak se zbavit plísně v rohu koupelny?
Plíseň v rozích koupelny zlikvidujete, když ji polejete 3% peroxidem vodíku a otřete ji.
Jak odstranit skvrny od rzi na vaně a umyvadle?
Vanu se skvrnami od rzi vyčistí citrónová šťáva.
Jak odstranit vodní kámen a usazeniny ze záchodové WC mísy?
Usazeniny vodního kamene i rzi v toaletní míse bez větší námahy odstraníte tabletkami na čištění zubní protézy. Dvě až tři tabletky vhoďte do mísy, po několika hodinách vyčistěte štětkou a opláchněte.