Mít doma vše správně osvětlené vůbec není zanedbatelnou záležitostí. Na práci, stolování nebo relax totiž potřebujeme jiný zdroj a také intenzitu světla.
Zlatým, obecným pravidlem, pro naše domácnosti je používat nepřímé, rozptýlené světlo, nejlépe bez velkých kontrastů.
Prvním místem, se kterým se po při příchodu domů setkáváme je vstupní chodba. Ta by měla být osvětlena přiměřeně, tedy aby nás po zapálení světla silná záře neoslepila.Výborným řešením jsou lampy se stínítky umístěnými nejvýše dva metry nad hlavou.Pokud máte v předsíni schody, zdroj světla by je měl osvětlovat v jejich horní části.
Co se kuchyně týká, v ní trávíme poměrně hodně času. Na její osvětlení je tedy dobré zvolit jedno centrální stropní osvětlení, ale například i bodové osvětlení, které se postará o dostatečný zdroj světla nad pracovní plochou kuchyňské linky. Trendem je halogenové osvětlení nebo světelné lišty upevněny na spodní straně horních skříněk.Při osvětlení jídelního koutu třeba dbát na praktickou stránku, tedy, aby se vám ke stolu dobře usedalo a od stolu dobře vstávalo, ale i aby světlo nesvítilo do očí těm, kteří za stolem sedí. Minimální vzdálenost lampy od stolu by tedy měla být alespoň 60 centimetrů.
V obýváku většinou relaxujeme, tlumenými světly a náladovými lampami vytvoříme příjemnou atmosféru na relax. Výborné je v tomto případě bodové osvětlení nebo několik svítidel umístěných v místnosti.
Osvětlení v ložnicích je důležité hlavně v dětském a studentském pokoji, kde se mimo jiné děti učí. Důraz je tedy třeba dávat na osvětlení psacího stolu. Světlo by u praváků mělo přicházet sleva u leváků z pravé strany. Ideální, pokud umístíte jedno osvětlení na strop a druhé na stůl. Doplnit je ještě můžete noční lampou v blízkosti postele.
Posledními místnostmi v bytě jsou toaleta a koupelna. Zde je třeba dbát na osvětlení zrcadla. Výborným řešením je stropní svítidlo s dlouhými otočnými rameny. Tak si světlo nastavíte přesně jak a kde ho budete potřebovat nebo lampy nad zrcadlem, případně po jeho stranách.