Kuchyně už dávno není místem, kde se „pouze“ vaří. Své uplatnění si v ní našli i myčky nádobí, které šetří energii, čas i peníze – tedy alespoň v případě, když víte, jak na to. Máte doma myčku i vy ? Tyto rady od odborníka na automatické mytí, byste neměli přehlédnout:
1. Který prostředek do myčky zvolit?
Nádobí už je roztříděno, všechno nachystané. Přichází čas vložit čistící prostředek. Ale který? Nabídka je stále širší, dnes už ani zdaleka není v nabídce pouze jeden produkt, ale celá jejich plejáda. Naše nároky přitom stoupají. Od čisticího prostředku do myčky očekáváme především, že odstraní a rozpustí nečistoty, zabrání usazování vodního kamene, odstraní skvrny od jídla a nakonec nádobí i ochrání. V dnešních časech navíc hraje stále větší roli i to, zda je produkt ekologický. Vybírejte si raději vždy bezfosfátové čisticí prostředky. Mají stejný účinek jako ty s obsahem fosfátů, ale nezatěžují životní prostředí.
Multifunkční čistič = všechny funkce mytí v jednom prostředku. Mezi multifunkční čističe se většinou řadí produkty prémiové kvality, protože poskytují řadu funkcí v jednom, především funkci soli a oplachovací. Ty nejlepší značky nabízejí i mnohé rozšířené funkce, jako lesk nerezového nádobí, ochrana skla a dekoru nebo funkci ochrany před vodním kamenem.
Standardní čistič = čisticí prostředek + sůl + oplachovačMedzi standardní čističe řadíme produkty ve formách tablet, gelu a prášku. Zatímco multifunkční produkty disponují řadou funkcí včetně oplachovací a funkce soli, standardní čističe tyto funkce v sobě nemají. Při jejich používání je proto nutné přidat do myčky i aditiva, a tedy použít sůl a oplachovač. Pouze tak bude výsledek dokonalý.
TIP: Dejte si ale pozor, pokud máte doma velmi tvrdou vodu (nad 21 ° dH). Tehdy byste měli přidávat sůl a oplachovač dokonce i k multifunkční čistič. O tom, jak tvrdou vodu doma máte, zjistíte bezplatně ve vodárně v místě vašeho bydliště.
2. Co se zápachem?
Příčin, proč přetrvává nepříjemný zápach, může být hned několik: Nesprávné zapojení myčky nádobí – pamatujte, že odpadní hadice musí být připojena k sifonu zabraňujícímu šíření zápachu a hadice nesmí být zlomená.Zlý výběr mycího cyklu s ohledem na míru znečištění nádobí – v důsledku toho se ve filtru myčky usadí zbytky jídla a zápach je na světě. V takovém případě myčku pořádně vyčistěte. Dlouhé přestávky mezi jednotlivými cykly – v tomto případě doporučujeme použít deodorant do myčky, který zabraňuje hromadění pachů.
3. Jak s myčkou ještě více ušetřit?
• Používejte úsporné mycí cykly, kdykoli je to možné.
• Zapínejte pouze naplněnou myčku nádobí. Myčka využívá stejné množství vody, ať už je poloprázdná, nebo zcela plná. Vkládejte nádobí do myčky průběžně, během dne a na konci dne ji zapněte. Spotřebujete tak výrazně méně vody a také energie, jako když byste ji zapínali během dne pribežne.
• Neoplachujte nádobí předtím, než ho dáte do myčky. Moderní myčky nádobí v kombinaci s kvalitními produkty, dokáží perfektně umýt dokonce i silně znečištěné nádobí. Odstraňte pouze větší zbytky jídla, vyprázdněte sklenice a hrnky. Pokud je podle vás, přece jen nutné, některé kusy nádobí opláchnout, používejte studenou či vlažnou vodu.
• Používejte sušení vzduchem, pokud takovou funkci vaše myčka nádobí nabízí. V případě, že vlastníte starší typ, vyzkoušejte ji po poslední oplachové fázi vypnout, otevřít dvířka a nechte nádobí vyschnout přirozeným způsobem.
• Plňte myčku nádobím podle návodu výrobce. Naplňte celé koše, tím zužitkujete vodu a energii na maximum. Raději ponechte dostatečné místo pro cirkulaci potřebného množství vody pro bezchybné umytí.