Správný výběr oplocení poskytne soukromí a zároveň lahodí oku

Správný výběr oplocení poskytne soukromí a zároveň lahodí oku 1

Uspokojili byste se se symbolickou bariérou vymezující váš pozemek? Pokud ano, jste ojedinělý druh. V našich končinách tvoří plot základní výbavu rodinného domu. A podle toho byste ho měli i vybírat.

Majitelem pozemků nevyplývá ze zákona povinnost oplotit ho. Z pohledu stavebního zákona patří plot mezi drobné stavby a pokud se pro něj rozhodnete, musíte stavbu ohlásit stavebnímu úřadu. Investice do oplocení není zanedbatelná. Počítáme s ním na několik generací, proto se vyplatí poradit se s architektem. Samozřejmě, materiál a design musí odpovídat vašim možnostem a představám. V každém případě, plot má dotvářet charakter domu.

Připravte se

Můžete zvolit subtilní plot nebo upřednostnit jeho ochrannou a bezpečnostní funkci. Konstrukci plotu tvoří základy, pilíře nebo sloupky a výplň. Záměry s budováním oplocení proberte se sousedy a zjistěte si skutečné rozměry pozemku. Nejdříve vytyčte tvar plotu v terénu. Běžné je umístit do něj elektroměr, plynoměr, poštovní schránku či popelnice.

 Nezapomeňte vhodně vybrat i bránu a branku. Počítejte i s tím, že výběr bariéry okolo zahrady může ovlivnit její mikroklima. Zvláště v slunečních svažitých zahradách klesá v noci chladný vzduch na nejnižší místo. Aby se zahrada zase rychle vyhřála, nesmí chladnému vzduchu nic stát v cestě.

Proto má být spodní část plotu propustná. Podobný princip platí i pro ochranu před větrem. Když vítr narazí na nepropustný plot, vytvoří vír a jeho účinek se znásobí. Nejlepší je kombinace propustného plotu s živým z vyšších stromů či keřů.

Variabilní kov

Nejjednodušší, cenově nejdostupnější a rychle postavený je plot z drátu. Pletiva s různým výpletem koupíte v baleních v několika výškách, napínají se na vertikální sloupky. Dráty jsou obaleny plastem, který je chrání před povětrnostními vlivy. Pokud ho použijete od ulice, neposkytne mnoho soukromí, někomu se může zdát jednoduchý a nepřitažlivý.

Tento dojem vylepší kombinace se stálezelenými dřevinami nebo s popínavými rostlinami, které zajistí neprůhlednou a pohledově příjemnou bariéru. Efektní je kombinace kovu a zdiva. Základem kombinovaných plotů je téměř vždy nižší či vyšší zídku z betonu, cihel, přírodního kamene nebo z tvárnic, z nichž jsou postaveny i sloupky.

Mezi sloupky se vkládají výplně z kovových tyčí, mříží nebo rámové konstrukce z hliníku a nerezu. Novostavby preferují jednoduché a rovné tvary, bez různých kovových „kudrlinek“. Estetiku takovýchto plotů ovlivňuje správná proporcionalita dána vzdáleností mezi sloupky, vhodná je délka 200 až 250 centimetrů. Většina výrobců dopřává kovovým plotem koupel v tekutém zinku, který vsákne hluboko do struktury oceli a vytvoří trvalou ušlechtilou antikorozní vrstvu. Hledejte hliník povrchově upravený kvalitními práškovými barvami.

 

 

Plotový evergreen

Vzhledově rozmanité oplocení lze vybudovat ze dřeva. Využívá se tyčovina, půlkulatiny, klasické laťovky i desky různé šířky. Při výběru dřeva platí stejné zásady jako při volbě dřeva na fasádu či na venkovní nábytek. Nejlevnější jsou jehličnany, ale ve srovnání s listnatým dřevem – bukem či dubem – mají kratší životnost.

Vyplatí se kupovat dřevo impregnované již od výrobců. Většinou používají tlakovou impregnaci, která pronikne hluboko do dřeva. Po jistém čase však vyžaduje pravidelné ošetřování. Dřevěný plot musí být izolován od země, aby na něj nepůsobila vlhkost, která ho připravuje o přirozenou krásu, ale především výrazně zkracuje jeho životnost. Proto má mít dřevěný plot podezdívku vysokou alespoň 60 centimetrů. Zajistí, aby nebyl ve vlhku ani v zimě. Zajímavá je kombinace dřeva s pálenou cihlou či s betonem.

Masivní z kamene

Kamenné ploty ze štípaného nebo nasbíraného kamene neztrácejí na půvabu ani v současnosti. Vytvářejí zajímavé kombinace s jinými materiály. Například koš ze speciálního antikorozního drátu vyplněný neštěpivý a dostatečně pevným kamenem je základ estetických gabionových plotů.

Staví se na štěrkový podklad nebo na betonový základ a vyztužuje se ocelovými prvky. Takové ploty vytvoří nejen neprůhlednou bariéru, ale dobře tlumí i hluk. V poslední době se objevují zelené gabiony, jejichž základní konstrukci porosty vhodné rostliny.