Abychom zajistili svému dítěti zdravý a spokojený spánek, musíme mu vybrat kvalitní dětskou matraci, která odpovídá jeho specifickým potřebám. Vždyť kvalita spánku ovlivňuje psychickou pohodu dětí, které navíc na rozdíl od dospělých ve spánku nejen odpočívají, ale také se vyvíjí a rostou. Na co se tedy při výběru matrace do dětské postýlky zaměřit?
Výběru dětské matrace bychom měli věnovat velkou pozornost. Zajišťuje spokojený spánek a zdravý vývoj dítěte. Je třeba myslet na to, že děti mají v každém věku na lůžko rozdílné nároky a tak může být nákup poněkud komplikovaný. My se však zaměříme na ty nejmenší miminka a děti do tří let věku.
Na co se zaměřit při výběru dětské matrace?
Tuhost matrace
Matrace pro nejmenší děti by měla mít pevnější konstrukci. Měla by být tedy tvrdší či středně tvrdá, ale nikdy ne příliš měkká. Musí totiž dítěti poskytovat bezprostřední oporu páteře a během spánku stabilizovat jeho tělo. Spící dítě je ve stádiu vývinu a musí mít kvalitně podepřenou páteř. Příliš měkká matrace zvyšuje u dítěte pravděpodobnost výskytu skoliózy páteře. Kvalitní a pevná matrace je tak pro miminko velmi důležitá především ze zdravotního hlediska.
Materiál a konstrukce matrace
Velmi důležitý je také použitý materiál a konstrukce, která zajistí správné odvětrávání matrace. Odvětrávání a dostatečný přístup vzduchu je důležitý z důvodu odvodu vlhkosti – děti se mohou pomočit, slintají atd. Je tak zabezpečena lepší celková hygiena lůžka, která je především u malých dětí velice důležitá. Matrace může mít buďto speciální úpravu, jako je například svislé děrování, ale kvalitní odvětrání zajistí i vhodné pěny s velkými póry a správnou strukturou buněk.
Dětské matrace by neměly mít zónovou konstrukci, která se často používá u matrací pro dospělé. Pro malé děti není třeba měkčit zóny prořezem, mnohem lepší je, když mají jednu celistvou ložnou plochu. Děti se za noc převalují mnohem častěji než dospělí a nejsou schopny si najít na matraci správnou polohu. Je tedy zbytečné, aby byla matrace například v oblasti ramen upravena prořezy. Navíc děti velmi rychle rostou, mění se jejich váha i výška a tak by bylo potřeba matrace často střídat, aby se přizpůsobila aktuálním proporcím vašeho potomka. Co se týče materiálů, z nichž se dětské matrace vyrábí, je jejich výběr opravdu široký. Vybrat si můžete dětskou matraci z PUR pěny, matraci kokosovou, molitanovou, latexovou, speciální dětskou zdravotní matraci a mnohé další.
Dětské pěnové matrace – jsou klasickým řešením pro zdravý a klidný spánek těch nejmenších. Jádro dětské pěnové matrace může tvořit kvalitní PUR (polyuretanová) pěna, velmi kvalitní jsou však také dětské pěnové matrace sendvičového typu, kdy je jádro tvořeno kombinací PUR pěny se střední vrstvou pojeného lehčeného polyuretanu (RE pěna), který matraci výrazně zpevňuje a zvyšuje její tvrdost. Vyrábějí se však také dětské zdravotní pěnové matrace, kdy jádro představuje vysoce pružná HR pěna („studená pěna“) o vysoké objemové hmotnosti. Matrace je tak dostatečně pevným a tvrdým podkladem pro správné tvarování páteře rostoucího miminka. Matrace může mít po stranách jemné vlnité tvarování, které přispívá k lepšímu prokrvení těla.
Dětská kokosová matrace – kokosová vlákna jsou propletena do poměrně pevné desky, která sice na první dotek nemusí působit pohodlně, ale pro dítě představuje ideální pevnou oporu páteře. Kokosová deska je vyrobena z přírodních matriálů, má dlouhou životnost, je antibakteriální a hypoalergenní. Kokos skvěle odvádí vlhkost a zároveň poskytuje skvělé provzdušnění, takže vlhkost ani roztoči se v matraci nedrží. Dětské matrace s kokosovou deskou jsou výhodné také tím, že z každé strany mají rozdílnou tuhost stran, která se dá využít zejména při růstu dítěte.
Dětská pohanková matrace – poslední dobou je možné narazit také na dětské zdravotní matrace s pohankou. Obvykle se vyrábí v kombinaci kokos-molitan-pohanka. Pohanka je v porovnání s kokosem o něco měkčí a je tudíž vhodná pro odrostlejší děti. Má však stejné vlastnosti jako kokos – je vzdušná, odvádí vlhkost a je hypoalergenní.
Dětská latexová matrace – jde o matraci z přírodního materiálu, vyrábí se ze směsi přírodního a umělého latexu (kaučuku) a tak poskytuje vhodné prostředí i pro alergiky. Tyto matrace se vyznačují nejen vysokou odolností, ale také svou prodyšností. Latexová pěna je středně tvrdá, ale dostatečně pružná, proto se skvěle přizpůsobí anatomii dětského těla. Pokud je matrace dobře zpracovaná, dítě se zbytečně nepotí.
Dětská molitanová matrace – ani molitan nemusí být nutně špatný, při výběru takové matrace je však třeba věnovat zvýšenou pozornost výšce matrace a její pevnosti. Pro miminka je naprosto nevhodný povrch, který má tendenci se přehřívat nebo je měkký. Matrace by měla mít také kvalitní bavlněný povlak, nejlépe pratelný, který odvede vlhkost.
Dětská pružinová matrace – pružinové matrace pro děti jsou z hlediska životnosti trvanlivější než matrace pěnové. Jsou však také o něco dražší. Jejich výhodou je dobrá prodyšnost a relativně snadné odvětrávání vlhkosti. Vnitřní údržba pružinového jádra však téměř nemožná, takže je dobré preventivně používat chránič matrace.
Potah matrace
Součástí kvalitní matrace by měl být vždy i potah, který je snímatelný a pratelný. Potah dětské matrace by měl splňovat limity emisí VOC látek pro vnitřní prostředí pobytových místností a odpovídat požadavkům na zdravotní nezávadnost. Užitečným doplňkem je také chránič matrace. Jedná se o podložku s bavlněným povrchem a PVC zátěrem, která chrání matraci před znečištěním tekutinami. Speciální potahová tkanina může být vybavena PUR membránou, je tak nepropustná pro vodu, ale vysoce prodyšná pro páru. Aktivně podporuje cirkulaci vzduchu v matraci a zamezuje vsáknutí tekutin do jádra lůžka. Membrána je vyrobena bez PVC a splňuje vysoké nároky na hygienu.
Dětská matrace musí být bezpečná
Při výběru vhodné matrace pro nejmenší děti je důležité se zaměřit také na bezpečnost. Matrace by měla do postýlky přesně zapadnout – mezi ní a podložkou by se neměl vytvořit prostor, kam by dítě mohlo zapadnout, nebo se nějak poranit. Zkuste tedy mezi postýlku a matraci zasunout dva prsty, pokud to jde, je matrace příliš malá a tedy nevyhovující. Rozměr matrace by měl tedy odpovídat rozměru postýlky. Pokud má postýlka standardní rozměr 120 x 60 cm, musíme k ní pořídit matraci stejného rozměru. Klasické rozměry dětských matrací jsou 60 x 120 cm, 70 x 130 cm, 70 x 140 cm a 70 x 160 cm. Dětská matrace by měla být řádně a podrobně označena, ideální je, když má certifikáty kvality, které byly danému výrobci matrací uděleny. Doporučuje se být opatrní při nákupu dětských matrací z Polska.
Ještě je třeba zmínit jeden velmi důležitý detail. V případě, že používáte monitor dechu dítěte, zjistěte si, zda je konkrétní matrace pro toto zařízení vhodná. Nemuselo by totiž fungovat!
Důležité zásady při nákupu dětské matrace
Ať už jste vybrali miminku matraci z jakéhokoliv materiálu, je třeba se držet několika důležitých zásad týkajících se bezpečnosti matrace:
• Tloušťka matrace – matrace by se neměla v určitých místech prohýbat výrazněji, než jinde
• Tvrdost matrace – je důležité zvolit středně tvrdou až tvrdou matraci, aby se v ní dítě „netopilo“, mohlo by docházet k problémům s dýcháním
• Prodyšnost – je dobré si vyzkoušet, jak si materiál matrace (případně potah) poradí s vodou. Vlhkost může být pro dítě zdraví škodlivá
• Toxicita a bezpečnost – zkontrolujte, zda matrace nezapáchá, zda není vyrobena ze zdraví škodlivého materiálu a také zda se z ní nedrolí kousíčky, které by mohlo dítě vdechnout či spolknout
• Regulace teploty – dítě by se na matraci nemělo přehřívat, z matrace by nemělo sálat přílišné teplo