Škůdci a choroby balkonovek: Zatočte s mšicemi!

Škůdci a choroby balkonovek: Zatočte s mšicemi! 1

Letní počasí přináší balkonovky i problémy – mšice, chloróza, molice a zahnívání kořínků. Na jejich předcházení je důležité správné zalévání. Vhodná je zejména dešťová voda. Není vhodné však zálivku ani přehánět.

Petúnie a chloróza

Co se týče zálivkové vody, zejména petúnie jsou velmi vybíravé. Na vodu s obsahem vápníku často reagují příznaky nedostatku železa, což se projevuje žloutnutím listů (chloróza). Ideální zálivkou je dešťová voda, a pokud ji nemáte k dispozici, přidávejte hnojivo na listy s obsahem železa.

Kopretina a zahnívání

Na zálivku jsou velmi citlivé i kopretina ( Argyranthemum ). Každodenním poléváním jejich vystavujete nebezpečí zahnívání kořínků, v důsledku čehož začnou listy vadnout a po čase uschnou. Nesnášejí však, když zemina zcela vyschne. Tehdy celá letní nádhera květů přijde vniveč.

Mšice a molice

Bačkůrky a ibišek čínský velmi často napadají listové mšice nebo molice, zejména v suchém a horkém období. V takovém případě tyto rostliny co nejčastěji oroste dešťovou vodou, která neobsahuje vápník, nebo vedle nich vyvěste žluté lepivé tabulky. Když po nich lezou mravenci, položte jim nějakou návnadu.

V případě, že listové mšice napadnout jiné balkonové či hrnkové rostliny, co se při parném letním počasí stává dost často, měli byste zasáhnout prostředky, které neohrožují užitečný hmyz. Pokud se mšice vyskytují pouze na několika listech, postačí rozmačkat jejich prsty, případně se jejich pokuste spláchnout vodou.

TIP

Zalévání pouze kořenovou oblast rostlin v nádobách, protože postříkány listy by se za slunečných dnů mohli spálit.