Pokud hledáte dřevinu, kterou by se dala pokrýt půda namísto trávníku, vyzkoušejte některý z nižších druhů skalníků.
Skalník rozložený (Cotoneaster dammeri)
Vytváří zcela položený stálezelený plazivý keříček. Tuhé tmavozelené listy jsou dlouhé do 3 cm, na líci lesklé, na rubu našedlé. Hojné bílé květy se objevují v květnu až červnu, z nich během září a října dozrávají světlečervené zářivé plody. Vyžaduje polostín a vlhčí podmínky ve středně teplých polohách. Je velmi vhodný do skalnatých terénů a dobře snáší vápenaté půdy. Rychle vytváří souvislé porosty, které jsou velmi působivé. Velmi lehce zakořeňuje z větviček ležících na zemi.
Skalník rozprostřený (C. horizontalis)
Je to nízký opadavý keříček s poměrně pevnými větvičkami, které jsou rozloženy téměř vodorovně nad zemí. Listy jsou dlouhé asi 1 cm bez stopek a na větvičkách jsou rozloženy v dvouřadé. Květy jsou bílé až narůžovělé, kvetou v květnu a červnu. Plody jsou světle, kulaté, poměrně velké. Dobře se mu daří i na východní či severní straně. Má několik odrůd, například odrůda ‚Variegatus‘ má bíle panašované listy, listy odrůdy ‚prostře‘ se na podzim vybarvují do červených odstínů, odrůda ‚Tom Thumb‘ má zakrnělý růst, takže se dá pěstovat i v nádobách.
Skalník přitlačen (C. adpressus)
Dorůstá do výšky maximálně 50 cm. Patří mezi opadavé druhy. Jeho listy jsou drobné, tmavozelené, široce vejčité, ostrými hroty. Na podzim se zbarvují do oranžových odstínů. Kvete většinou v červnu růžovobílém květy. Plody jsou červené a velmi dlouho vydrží na keříčku. Vyžaduje sušší, propustné půdy, sluneční až polostinné a trocha chráněné stanoviště ve středních polohách. K nejnižším patří odrůda ‚Little Gem‘.
Skalník včasný (C. praecox)
Je vysoký 40 až 50 cm a patří mezi opadavé druhy. Listy jsou sýto- až tmavozelené, na podzim se vybarvují do tmavě oranžové až červené barvy. Z růžových květů se vyvinou kulaté červené plody, které na rostlině vydrží do prosince. Jedna rostlina pokryje plochu o průměru 1,5 až 2 m.