Věděli jste, že sušené brusinky obsahují více antioxidantů než čerstvé? Nebo že zelenina se vysuší mnohem rychleji než ovoce? Důvodem je větší obsah cukru v ovoci.
Při sušení obecně platí, že čím je potravina měkčí, šťavnatější a dužinatejšia, tím delší bude proces sušení. Vždy sušte pouze zralé a zdravé plody, z nichž odstraníte stopky, okvětí a podobně. Během sušení kontrolujte plody každou hodinuči se suší rovnoměrnost sušení. Správně usušený plod po stlačení nepouští žádnou šťávu. Je v něm dostatek vitamínů A, B, železo, hořčík, vápník a je také bohatým zdrojem vlákniny či antioxidantů.
SUŠENÍ
Hrozny nebo švestky před sušením nerozkrajujte, sušte je v celosti
Sušené meruňky jsou vhodné zejména pro lidi s vysokým krevním tlakem a srdečně-cévními onemocněními.
Pro zachování původní barvy ovoce ho namočte před sušením do vody s citronovou šťávou.
Nakládané sušená rajčata do těstovin si můžete připravit i doma. Stačí je usušit a zalít olivovým olejem, případně přidat oregano či česnek na dochucení.
SKLADOVÁNÍ
Usušené potraviny skladujte v dobře uzavíratelné nádobě, nikoli však v kovové.
Pozor na teplotu sušených dobrot při ukládání do nádob! Dávejte je tam až po vychladnutí.
Na bylinky postačí i bavlněné kapsy.
Naplněné nádoby skladujte na suchém, tmavém a chladném místě. Sušené plody si tak uchovají své vitamíny a aromatické látky. Optimální teplota skladování je 15 ° C nebo nižší.
Týden po uskladnění zkontrolujte obsah vlhkosti pokrmu. Pokud je vlhkost přítomna, vysušte ji, jinak časem dojde k jeho zkažení.