Základem kvalitní péče o trávník je kromě pravidelného zalévání, i sekání. A to nejen z estetických důvodů. Sekáním trávník zároveň přehoustnou. Trávy totiž vytvářejí nové boční výhonky, listy a odnože a ty mají možnost lépe se rozvíjet, pokud jsou stébla trávy pravidelně zkracovány.
Zároveň sekáním potlačujeme traviny, které nesnášejí sekání. Při sečení je důležité dodržování správné výšky trávníku. Ta závisí zejména od našich očekávání. Jiná výška je u golfového, jiná při fotbalovém, jiná při okrasném nebo rekreačním trávníku. Samozřejmě, při sečení je důležitá správná žací výška sekačky.
Nesprávné nastavení výšky žacích lišt může způsobit na trávníku zbytečné škody. Výška trávníku je velmi důležitá pro jeho kvalitu. Příliš nízký trávník propouští na půdu příliš světla a tedy i tepla, trávník může zežloutnout a tedy seschne. Optimální výška pomáhá trávníku udržet si správnou vlhkost a lépe tak reguluje svůj vodní režim. Výška okrasného trávníku by se měla pohybovat někde v rozmezí 3 až 5 centimetrů, rekreační trávník může být o něco vyšší. Pro správný vývoj trávníku je dobré vždy zkosit jednu třetinu jeho výšky. Optimální je tedy sekat trávník při výšce 5 až 6 a maximálně 10 centimetrů. Je jasné, že pro zdravý a kvalitní trávníkje důležitá pravidelná frekvence jeho sečení. Odborníci se shodují, že bychom měli vytáhnout sekačky jeden až dvakrát do týdne, v závislosti na jeho výšky, funkce, druhu trávníku, počasí a typu podnebí.
Některé typy sekačeka zahradních traktorů je možné zakoupit se systémem mulčování. Tento způsob zpracování posečené trávy se stal opravdovým hitem. Sekačka při něm posekaná stébla seká na jemnou drť, kterou můžeme nechat na trávníku. V horkých letních dnech tak zabráníme jeho spálení. Musíme ji však rovnoměrně rozložit po celé ploše trávníku. Je důležité, aby nám nezůstala kde-tu silnější vrstva, či dlouhé stébla. Vlhkost, kterou taková vrstva zadrží by mohla nadělat vážné škody, například poléhání, či hnití porostu. Před zazimováním trávník naposled posekáme v říjnu. I přes dobré přípravě půdy a péče se může stát, že se objeví mezi trávou plevel, jako například jitrocel, pampeliška, či rdesno ptačí. Opatrně plevel vykrojíme is kořeny, tak abychom nepoškodili kořenový systém okolní trávy. Jednoleté plevele vymizí sekáním samy.
Nástroje
Pěkný trávník vyžaduje pravidelnou péči. Různé činnosti vyžadují různé nářadí, investovat do nich se však vyplatí. Odměnou nám je hustý a zdravý trávník od jara až do pozdního podzimu. Na válcování trávníku je vhodný menší ruční válec , při jarním ošetřování se osvědčí vertikutátor . Prim mezi nástroji na péči však hraje samozřejmě sekačka . Pomůže vám pohodlně udržovat zdravý a kvalitní trávník. Nesprávný výběr však může trávníku ublížit av „lepším“ případě vám znepříjemní sekání. Jak tedy vybrat tu správnou sekačku pro vás a pro váš trávník?
Už jsme si řekli, že kvalitu trávníku ovlivňuje celá řada faktorů. Nezmínili jsme však jeden z nejpodstatnějších, proto ho podrobněji rozebereme na tomto místě. Parametry sekačky mohou do značné míry ovlivnit nejen kvalitu trávníku, ale i komfort ovládání. Ještě než si řekneme něco blíže k výběru sekačky, řekněme si jaké druhy sekaček dostat na našem trhu.
Rotační sekačky
V poslední době patří mezi nejoblíbenější typy sekaček. Jejich nespornou výhodou je sběrný koš na posečenou trávu, která se tak snadno dá použít na další ošetřování trávníku nebo třeba i na kompost , či jako krmivo pro králíky. Velkou výhodou rotačních sekaček je i to, že z trávníku sbírají nejen posečenou trávu, ale i spadlé listí, nebo jiné nečistoty.
Strunové sekačky a křovinořezy
Znamenají ideální volbu pro sečení ve špatně přístupných místech, kam se rotační sekačky nedostanou. Taková místa najdeme v každé zahradě. Jsou to hlavně různá zákoutí, pásy okolo plotů, okraje při stěnách, schodech či záhonech. Strunová sekačka se snadno dostane pod keře a stromy. Jejich obsluha je velmi jednoduchá a pracovat s nimi je radost. Stali se ideálním doplňkem k rotační sekačce. Bývají často označované také jako vyžínače , v benzínovém provedení se můžeme setkat s označením motorové kosy . Strunové sekačky nejsou určeny k pravidelnou péči o souvislou travnatou plochu okrasného trávníku, ale na začištění těžko přístupných míst a hran. křovinořezyjsou vhodné na extenzivní údržbu přerostlých, zaplevelených či náletovými dřevinami zarostlých ploch. Je důležité si uvědomit na jaký porost a kde budeme vyžínač používat. Při špatné volbě by se mohlo stát, že daný porost bude nad síly sekačky a dojde k jejímu poškození. Pokud se hodláme pustit do hustšího porostu, rozhodně třeba zvolit větší výkon.
Vřetenové sekačky
Šetří stébla trávy stejně, jako kdyby byly střižené nůžkami. Takto nedochází k roztřepení stébel a jejich následnému zežloutnutí. Menší až střední travnaté plochy upraví tato travní sekačka velmi rychle. Dokonalý střih, jako při anglickém trávníku zajišťuje vřetenový nůž ze speciálně tvrzené oceli s precizním broušením a bezdotykovou technikou řezu. Právě sekačky s bezdotykovou technikou střihu se pohybují po trávníku zvlášť snadno a bez odporu. Tato technika sečení umožňuje posouvání sekačky bez vynaložení velké síly, vytváří čistý a hladký řez a dovoluje nehlučné posečení trávníku.
Vertikutátory
Vertikutátory nebo také provzdušňovače , sice nepatří mezi sekačky , ale plní neméně důležitou roli při péči o trávník. Mech a travní plsť jako odumřelé části rostlin, zůstatky posečené trávy, plevel, znemožňují dýchání trávníku a časem v něm vytvoří nepropustnou vrstvu. Pokud je tato vrstva příliš silná, zabrání pronikání vody a živin do půdy kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Trávníku tak hrozí udušení. Silná a nepropustná vrstva travní plsti zapříčiňuje mělké zakořenění trávníku – kořenový systém nezakoření do hloubky, ale rozrůstá se do plochy travnaté plsti. Důsledkem toho trávníkv suchých obdobích vysychá, protože kořeny nedosáhnou vláhu v půdě. Kromě toho se v řídkých travnatých porostech mohou prosadit plevele. Navíc travní plsť vytváří příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění. Díky vertikutaci se tato plsť a mech odstraní. Ostré nože provzdušňovače přerývají půdu do hloubky několika milimetrů. Dochází k přeseknutí travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků. Zároveň se snadno zkypříme povrch půdy, který pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch. Trávník se krásně zazelená a bohatě zhoustne. Vertikutátorproto stává neodmyslitelným pomocníkem při dokonalé péče o trávník. Odborníci radí provzdušňovat trávník především na jaře v rámci nezbytné péče o probouzející se trávník a na podzim. Na vertikutaci je nejvhodnější nepříliš mokrý trávník, nejlépe dva dny po dešti.