Jak se udržet v kondici doma

Jak se udržet v kondici doma 1

Zdravý pohyb potřebují všichni. Ne všichni jsou však příznivci veřejných fitness center z jakéhokoliv důvodu – ostych, nedostatek času nebo vzdálenost fit centra. Jednou z možností jak relaxovat po práci v kanceláři a zároveň se udržovat v kondici je domácí posilovna.

Přestože uvažujete o zařízení domácí posilovny a s pravidelným cvičením teprve začínáte, určitě byste se neměli fit centru vyhýbat. Pod dohledem zkušeného trenéra se naučíte správně cvičit a používat jednotlivá nářadí tak, abyste nepřišli k úrazu. Vybaveni těmito základy se můžete pustit do vybavování domácího fitness koutku.

Jak vybírat

V prvé řadě bychom se měli porozhlédnout po bytě či domě a rozmyslet si, jaký prostor pro domácí posilovnu chceme nebo můžeme vyčlenit. Vytvoříme posilovnu v samostatném pokoji nebo raději vybereme nářadí, které lze po cvičení snadno složit a uschovat za skříň?
Dále bychom si měli ujasnit, jak velkou finanční částku na vybavení a zřízení posilovny máme.

Základní nářadí 

Žebřiny neboli ribstole jsou v mnoha domácnostech součástí dětských pokojů, aniž bychom na ně pomýšleli jako na cvičební nářadí. Žebřiny jsou výborným pomocníkem při posilování břišních svalů a protahování. Dřevěné žebřiny s oválnými nebo kulatými příčkami vysoké 2.2 metru a široké 80 cm pořídíme už za 1 600 Kč. Na trhu jsou samozřejmě i nerezové ribstole s možností rozšíření o hrazdu a bradla.
Při naprostém nedostatku místa můžete posilovat na hrazdě namontované mezi zárubněmi dveří.
Dalším nástrojem na posilování, který nezabere téměř žádné místo, je posilovač svalů ve tvaru trojúhelníka obalen pěnovou gumou. S tímto nářadím můžete posílit svaly paží, břicha i nohou a lze jej pořídit v cenách od 300 Kč.
Neměli bychom zde opomenout ani tradiční leč účinné činky nebo švihadlo.

Posilovací balon se stal před několika lety módní záležitostí, ale v mnohých domácích tělocvičnách i rehabilitačních centrech zůstal dodnes. Využívají ho k posílení svalů, relaxaci i rekonvalescenci děti, dospělí i nastávající maminky. Výborně se na něm sedí i u stolu, televize a počítače – zbavuje zádové svaly napětí a pomáhá při bolestech páteře. Je ovšem třeba vybrat míč dle výšky a váhy jeho uživatele – průměr míče by měl odpovídat délce paže od ramene až ke konečkům prstů.

Stále oblíbeným posilovacím pomocníkem jsou rotopedy – na rotopedu nejenže posílíme svaly nohou a hýždí, ale také plíce a srdce. Na ústupu jsou rotopedy páskové a čelisťové a jsou vytlačovány magnetickými. Většina rotopedů je vybavena cyklo computery, které dokáží změřit rychlost, ujetou vzdálenost, spálené kalorie i tepovou frekvenci. Velmi oblíbenou sportovní aktivitou je v současnosti spinning – většina jeho příznivců navštěvuje spinningová centra, ale tzv. spin bike lze přibližně od 10 000 Kč pořídit i do domácí posilovny.

Pro profesionály nebo opravdu náruživé svalovce jsou určeny nejrůznější posilovací lavice, stroje a věže, veslařské trenažéry, běžecké pásy apod. Vyžadují větší investici a hlavně více místa.