V poslední době LED žárovky nahrazují ty klasické. Proč je tomu tak asi každý z nás ví. Jsou úspornější a svítí silnější. LED žárovky jsou vyráběny v různých typech a tvarech. Jaký je rozdíl mezi „bílou“ a „žlutou“ barvou, jinak řečeno teplou a neutrální bílou , které žárovky produkuj a jak si vybrat správně? Čtěte pozorně.
Teplota barvy se určuje v Kelvinech / K / a je v rozmezí od 1000K (velmi červená) až k 10 000K (velmi modrá). Životnost různých LED žárovek se blíží k 50 000 hodinám (někteří výrobci udávají až 100 000 hodin) a nejsou nijak ovlivňovány počtem spínacích cyklů.
Teplá bílá (žlutá) barva
Takové žárovky se nejčastěji vyrábějí v rozmezí od 2700 ° K do 3200 ° K. Barva takové žárovky nám připomíná klasické žárovky. Má příjemně hřejivý žlutavý nádech a předměty při tomto světle působí měkce, prostory útulně a osoby mají přirozenou barvu. Právě proto se tato žárovka používá do pokojů, kde se chcete cítit příjemně nebo chcete navodit intimnější, klidnou atmosféru. Nejčastěji se s ní setkáme v ložnicích, pokojích, obývacích pokojích a dětských pokojích.
Studená bílá (bílá) barva
Má bílé, ostré světlo (4000 – 4500 ° K) bez žlutavého či namodralého nádechu. Předměty ní osvětlené mají chladnější nádech , pokožka lidí ztrácí příjemný teplý odstín. Používá se do místností s technickým zaměřením respektive do takových, kde je potřebná dobrá viditelnost – kuchyň, kancelář, koupelna, ale i pokoje ve kterých čtete. Když čtete při takovém světle kniha bude mít krásnou čitelnou bílou barvu a ne žlutou.
Je dobré se v první řadě zamyslet kde bude žárovka umístěna a jaký bude její účel. Spektrum bílé je široké. Při hodnotě 3000 Kelvinů je světle žluté, a při 5000 Kelvinů už namodralé. Odlišná barevná teplota způsobuje odlišné osvětlení a odlišnou viditelnost. Každá vlnovou délka produkuje odlišné barvy pro lidské oko od pomerančové, žluté, zelené, modré, modro-fialové až po fialovou. Citlivost oka se mění spolu s vlnovou délkou.