Rozdíl mezi dvou- a trojskly: Zajímejte se nejen o tepelné, ale i světelné ztráty!

Rozdíl mezi dvou- a trojskly: Zajímejte se nejen o tepelné, ale i světelné ztráty! 1

Zasklení tvoří 60 až 70 procent izolační plochy okna, proto ho při výběru oken nepodceňte.Vychádzať třeba především z toho, v jakém stavu je dán dům a v jakém prostředí se nachází. Při nízkoenergetických a pasivních domech je běžné sáhnout po oknech s trojsklem.

Ve starších domech to je na zvážení. V této souvislosti je třeba zmínit, že tepelnětechnické norma zpřísňuje požadavky na součinitel prostupu tepla otvorové výplně. Od 1. ledna 2016 je požadovaná hodnota Uw ≤ 1,0 W / m².K a týká se nových i rekonstruovaných budov. Tento požadavek určitě splní okna s trojsklem, ale mohou také kvalitní dvojskla.

V čem se liší

Na první pohled v ceně, která je samozřejmě v neprospěch trojskel. Podle jednotlivých výrobců je od dvojskel vyšší o 10 až 30 procent. Když srovnáváme hledisko tepelných ztrát, až o 45 procent lépe izoluje více skel. Na druhé straně výrazně omezují přechod sluneční energie, což vyjadřuje solární faktor. V létě je to vítané, ale v zimě a v přechodných obdobích, kdy by sluníčko místnost vyhřály, už méně. Tepelné zisky se omezují pouze na jižní fasádu, na okna nezastíněné stromy nebo okolní zástavbou.

Tepelné ztráty dvojskel během mrazivých zimních nocí jsou však mnohem větší než níže solární zisky trojskla během dne. Značný rozdíl je iv hmotnosti obou typů zasklení. Masivnější rámy s trojsklem jsou těžší a více namáhají kování. Při velkých oknech a jejich otevírání dokořán jsou křídla náchylné zvěst se, a tak je nutné častěji jejich nastavovat.

Když plánujete novými okny snížit hluk z ulice, tento problém vyřešíte i dvojsklem. Rozdíl totiž není až tak markantní a prostřední sklo v trojitém zasklení může Drnca a přenášet zvuk. V souboji v přestupu světla do interiéru je jasným vítězem dvojsklo.

Kam s nimi

Dvojskla se doporučují do panelových bytů a rekonstruovaných domů. To, že méně izolují jako trojité zasklení, je ve starších domech často výhoda. Příliš utěsněné bydlení zde může být příčinou vzniku plísní. Při rekonstrukcích, kde se klade důraz na kvalitní zateplení, investujte do trojskel.

Z hlediska tepelných zisků a světelnosti odborníci někdy radí kombinovat oba typy. Trojsklo na severní, východní a západní fasádu domu. Ze severu slunce nesvítí a ostré paprsky z východu a ze západu nejsou velmi příjemné. Na jih použijte kvalitní dvojskla.

Při stavbě nízkoenergetického a pasivního domu jsou trojskla standardní. Citliví lidé mohou během slunečných zimních dní pocítit za trojsklem deficit tepla a prodlužovat topnou sezónu do jara. Pokud se s tím nesmíří, řešením je na jižní straně použít dvojsklo nebo si připlatit za speciální čirá skla v trojím zasklení, které nejsou zbarvené do zelena a mají ekvivalentní tepelné zisky než běžné dvojsklo.

Pozor na kvalitu rámu

Tepelněizolační vlastnosti profilu závisí na jeho konstrukce a mají být v souladu s vlastnostmi skla s co nejmenším rozdílem. Tím, že trend je trojité zasklení s tloušťkou 44 milimetrů, zvětšuje se i stavební hloubka rámu. Důležitý parametr je i hloubka zapuštění skla do rámu a materiál distančního rámečku mezi skly.

Distanční rámeček je vyplněn speciálním materiálem, který adsorbuje vodní páry, a tím zamezuje jejich kondenzaci v prostoru mezi skly. Z hlediska rizika kondenzace vodní páry na styku skla a rámu je lepší zvolit okno se sklem více zapuštěným do rámu.