Přestože stavební sezóna vrcholí v letním období, některým stavebním úpravám v interiéru zima nevadí. V zimě má totiž vzduch uvnitř mnohem nižší vlhkost než v létě, proto při dobrém vytápění stavební hmoty uschne rychleji a kvalitu projektu to nijak neovlivní.
Pokud se chystáte zobytnit podkroví, stavět interiérové příčky či stropní podhledy nebo rekonstruovat bytové jádro, můžete se do toho pustit i v zimě. Stavba může být hotová i za pár dní. Ideální je použít stavební úpravy pomocí suchého procesu, tedy sádrokartonové a sádrovláknité desky, profily a moduly. Tyto materiály si získaly oblibu díky své lehkosti, šetrnosti k stavební konstrukci, rychlé a suché montáži. Neuvolňuje se při nich tolik vlhkosti jako při maltě a zdivu. Spojování stavebních prvků se provádí mechanicky. Odborníci vám potvrdí, že ve srovnání s běžnými postupy zkrátí čas realizace přibližně na polovinu. Kvůli takové významné úspoře se nad sádrokartonem vyplatí uvažovat.
Do obývacího pokoje, kuchyně, se výborně hodí stropní podhledy. Umožňují rozmístit osvětlovací zdroje podle vaší fantazie a vedle nich mohou schovat i technické rozvody. Závěsný systém, na který se profily podhledů instalují, dokáže pod stropem vytvořit dutinu od 3 cm až do několik metrů. Strop s rozdílnou výškou umožňuje vytvořit optické rozdělení místnosti, celoplošné snížení stropu zas může přidat na útulnosti prostoru s vysokými stropy a ušetřit na energii potřebné k jeho vytopení. V podhledech vždy zůstává dost místa pro izolační vrstvu, která může být velmi užitečná. „Ideálním materiálem jsou izolace z minerální vlny , které se díky své pružné vláknité struktuře výtečně přizpůsobují nerovnostem v dutinách a dokonale tento prostor vyplní. Ušetří vám tak teplo, které může unikat přes strop, „ upozorňuje aplikační manažer Knauf Insulation.
V interiéru často potřebujeme opticky nebo konstrukčně oddělit pracovní nebo relaxační koutek, případně kuchyň nebo předsíň od obývacího pokoje. Sádrokartonové příčky a polopříčky jsou ideálním řešením. Pokud potřebujete oddělit místnost od okolního hluku, vhodným řešením je dvojité opláštění sádrokartonové konstrukce vyplněné skelnou minerální. Tato kombinace je nejlepší zvukovou izolací, kterou dosáhnete absolutní soukromí. Pokud vám záleží na zdravé klimatu v interiéru, můžete použít ekologickou minerální vlnu na bázi ECOSE Technology , která je vyrobena z přírodních materiálů bez použití formaldehydu.
Lehké příčky jsou velmi oblíbené i při rekonstrukcích bytového jádra. Sádrokartonové konstrukce dnes bez problémů udrží skříňky kuchyňské linky, umyvadlo, záchod či bidet. Jedna „hmoždinka“ při správném vyztužení a kotvení sádrokartonové konstrukce příčky udrží hmotnost až 65 kg v závislosti na druhu konstrukce. Velmi důležité je i řešení technické šachty. Měla by být důkladně zvukově izolovaná a izolace by měla být umístěna ze všech stran, na kterých sousedí s obytnými místnostmi.„Ideální kombinací pro zvukovou izolaci je spojení ekologické minerální vlny se sádrokartonem – vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvencemi a tvrdší sádrokarton zas tóny v nižších frekvenčních hladinách. Taková zvuková izolace je mnohem účinnější než vyzdění příčky z pórobetonových tvárnic, zachytí o 20 dB hluku více než tvárnice se stejnou tloušťkou, „ dodává specialista.
Malování stěn se v zimě také nemusíte vyhýbat. V zimě má vzduch nižší vlhkost, proto při dobrém vytápění a větrání barva uschne rychleji než v létě a kvalitu nátěru to nijak neovlivní. Při použití sádrokartonových podhledů, příček či předsazených příček stěrkovat nepotřebujete. Jeho povrch je dokonale rovný a vyžaduje už jen finální barevnou úpravu.