Křik, konflikty, nadávky a urážky, truc či tichá domácnost … Jejich příčinou je většinou rozdílnost povah, nekompatibilita potřeb či neadekvátní chování partnerů. Některé teorie však tvrdí, že na vině může být špatné proudění energií v bytě či domě, respektive neefektivní zařízení interiéru.
Ach, ta kuchyň …
Věděli jste, že až 84% Evropanů si myslí, že mají dobře zařízenou kuchyň? Přesto jde o místnost, ve které se nejvíce hádáme. Až dvě třetiny domácností přiznávají, že nejčastějším zdrojem napětí je to, když nemůžeme něco najít v kuchyňských skříňkách nebo v chladničce.
Padesát procent domácností udává, že v kuchyni se hádají kvůli tomu, že jeden z partnerů odkládá do skříněk prázdné obaly, respektive skladuje věci s prošlou dobou trvanlivosti.
Zapojte celou rodinu
Přestože potraviny často nakupuje a ukládá jeden nebo dva členové domácnosti, do lednice a do skříněk pro něco pod zub chodí každý člen rodiny.
Psychologové radí, aby se rodina dohodla na základních principech umisťování potravin, aby se eliminovalo jejich přehazování. Pokud každý uloží věci jinak, dává to důvod na hádku.
Některé chladničky mají zóny, například dětskou, která se nachází dole a funguje jako samostatná, další je „rodinná“ a třetí je určena na vaření. Zóna na nápoje na boku chladničky je snadno identifikovatelná, stejně jako speciální přihrádka na vajíčka.
Proč je kuchyň nejnebezpečnější?
Podle statistik je společně strávená hodina v kuchyni stejně riskantní jako hodinový let vrtulníkem . A riziko, že zemřete právě v kuchyni je ještě vyšší. Proto psychologové párem jednoznačně radí, aby se v kuchyni nehádali. Je v ní totiž příliš mnoho „zbraní“. Nikde jinde v bytě nenajdete tolik ostrých předmětů jako právě v kuchyni.
Věděli jste, že v kuchyni dochází až k 80% všech vražd v bytě ? Hádku v kuchyni raději stopněte a přesuňte se do obývacího pokoje, kde je to bezpečnější. Případně, pokud jste cholerik, odstraňte z dosahu všechny ostré předměty.
Dětský pokoj musí být tabu
Hádat se v přítomnosti dětí patří mezi největší přešlapy. Povinností rodičů je udělat vše proto, aby děti nebyly svědky výlevů, které jsou schopni. Absolutním tabu je hádka v dětském pokoji nebo v místnosti, která s ní přímo sousedí.
Pokud máte tendenci se častěji a hlučnější hádat, dětský pokoj umístěte v bytě nebo domě tak, aby byla co nejvíce chráněna. Naučte se zavírat dveře, které vám i dětem poskytnou alespoň částečný azyl a soukromí.
Koupelna a WC
I tyto hygienické místnosti patří mezi extrémně rizikové. Rozměrově jsou malé, proto je více než pravděpodobné, že při emočním výbuchu mezi partnery hrozí nechtěný fyzický kontakt. V koupelně se během konfliktu cítí člověk stísněně, nemá možnost úniku, a to může způsobit neadekvátní reakci.
Jelikož v koupelně se nacházejí keramické zařízení s mnoha hranami, proto je riziko úrazu v případě hádky opravdu velké.
Hádky v ložnici
Ložnice je místem, kde se partnerské dvojice hádají velmi často. Kdo si myslí, že tématem je sex, mýlí se. Nejčastějším důvodem je vyrušování během spánku.
Partneři se hádají kvůli chrápání, pozdnímu odchodu do postele, přítomnosti dětí v manželské posteli, „kradení“ peřiny během spánku či hlučné telce z vedlejší místnosti. Problémem jsou dozvuky hádek, které vznikly během dne. Postel se, bohužel, namísto radovánek a regenerace stává místem výměny názorů.
Celkem či samostatně?
V případě častějších hádek v ložnici je na místě otázka, zda spát spolu nebo odděleně. Spánek ve stejné posteli, ve které spí i partner, který vyrušuje, může být pro vztah, mentální a fyzické zdraví velmi nebezpečný.
Na druhé straně se zjistilo, že oddělené ložnice přispívají k utužení vztahu. Je to proto, že pokud se v noci dobře zregenerujete zvládáte nástrahy běžného dne a konflikty mnohem lépe.