Prodáváte nemovitost a nevíte určit její hodnotu? Taková situace může nastat před dědickým řízením, majetkovým vyrovnáním či rozvodem, kdy nemovitost třeba rozdělit spravedlivě. Budete muset stanovit hodnotu nemovitosti a na to je třeba vypracovat odhad její ceny.
Cenu byste neměli stanovovat svévolně. Jednou z největších nevýhod ohodnocování nemovitosti je to, že každý v ní vidí jinou hodnotu. Jednu má pro rodinné příslušníky, kteří se dostávají do role dědiců, jinou pro starší lidi, protože v ní prožili část svého života, a další zase pro člověka, co chce iz mála vytěžit co nejvíce.
Nechte si poradit od odborníků
Odhad ceny nemovitosti vám dokáže udělat i realitní poradce. Takový odhad je nejvhodnější, pokud jste v některé ze zmíněných situací, jako je majetkové vyrovnání, dědické řízení a podobně. Je třeba si však dát pozor, že pokud potřebujete zjistit cenu nemovitosti pro potřeby banky a mít znalecký posudek, potřebná je spolupráce se soudními znalci. Banky vám na to většinou nabídnou své lidi. Takový znalecký posudek budete potřebovat zejména tehdy, pokud žádáte o hypoteční úvěr.
Tržní cena nemovitosti
Tržní cena hovoří o aktuální hodnotě nemovitosti na trhu a je odrazem nabídky a poptávky. Nejčastěji využívanou metodou při jejím určování je srovnávací analýza. Nevychází proto z tabulek, nýbrž sledují se ceny sousedních a podobných nemovitostí. V lokalitách, kde prodej nemovitosti není velmi rozšířený, se využívá metoda polohové diferenciace.
A jaký je rozdíl mezi tržní hodnotou a znaleckým posudkem? Mnozí lidé si tyto pojmy zaměňují. Pokud si dáte vyhotovit znalecký posudek, jde o obecné ocenění, které neurčuje hodnotu nemovitosti. Cena stanovená znalcem – na rozdíl od tržní hodnoty, je navíc fixní a nehýbe se.