Přemýšlíte nad zhotovením vestavěné skříně na míru? Pár praktických tipů, na co dát pozor, se vám určitě sejde.
Vestavěné skříně elegantně vyřeší úložný prostor kdekoliv a v jakémkoliv tvaru. Díky návrhu na míru nabízejí nejefektivnější využití místa od podlahy až po strop.
Kam s ní?
Důležitý je správný výběr vhodného místa, kam vestavěnou skříň umístit. Z ekonomického hlediska je ideální využití ník, jejichž stěny mohou nahradit část korpusu. V takovém případě jsou podstatné přesné rozměry a pravoúhlost niky, zda vyhovují požadovanému využití. Naopak, částečně vestavěné skříně mají výhodu v možnosti libovolně si zvolit její šířku a hloubku.
Buďte připraveni
Než se vydáte do showroomu některého z výrobců vestavěných skříní, připravte si odpovědi na následující otázky: Jaký je co nejpřesnější rozměr místa, kde chcete situovat skříň vyhotovenou na míru? Na jaký účel bude sloužit? Jako šatna, skříň na hračky či jiné rozměrově specifické předměty, jako je vysavač nebo žehlicí prkno? Bude sloužit i na kabáty a zimní bundy? Víte, kolik místa potřebujete na dlouhé a krátké věšení a kolik věcí potřebujete uložit do zásuvek a na police? Čím přesnější údaje si připravíte, tím přesnější návrh a cenovou nabídku dostanete.
Pozor na hloubku
Ustálená hloubka šatních skříní je 60 centimetrů. Na tento rozměr se však nespoléhejte u vestavěných skříních. Pokud vám to prostor dovolí, přidejte raději pár centimetrů. Jen mechanismus posuvného systému dveří zabírá z celkové hloubky standardně 10 centimetrů.
Proto pokud se chcete vyhnout soustavnému zatlačování větších zimních bund při manipulaci s dveřmi, zvolte raději hloubku 70 centimetrů. Při běžném oblečení postačí i 65 centimetrů. Pokud bude vnitřek skříně vybavené převážně policemi a zásuvkami, bez větších kusů oblečení na zavěšení, vystačíte si s hloubkou 60 centimetrů. Zde by příliš velká hloubka mohla způsobit těžší dostupnost některých věcí a nepřehlednost uložení.
Úspornější řešení
Zatímco na kvalitě konstrukce posuvných dveří se šetřit nevyplatí, vestavěný varianta skříně dovoluje vynechat část korpusu skříně, který nahradí samotná stěna. Jako skříň osazena až po strop nepotřebuje vrchní desku, zadní desku skříně může nahradit zadní stěna. Úspora materiálu se samozřejmě promítne i do celkové ceny. V takovém případě si dejte pozor na povrchovou úpravu stěny, zvolte malbu, která nebarví při otěru a neznečistí šatstvo.