Plánujeme zařízení interiéru

Plánujeme zařízení interiéru 1

Stále ještě jsme se nenaučili využívat služeb architekta. Většina z nás si myslí, že zařizování interiéru zvládne sama. Často se tak ale dopouští základních chyb. Jak tedy na zařízení? …

Ještě stále nenastala doba, abychom běžně využívali služby architekta. Většina z nás si myslí, že zařizování zvládne sama, a pak bývají v nedokonalém bytě jen proto, že neznala a podcenila přínos jeho znalostí. Prozradíme vám alespoň několik základních rad z jeho profese, s jejichž pomocí docílíte kvalitní a pohodlné bydlení.

Je rozdíl mezi tím, zda plánujete dům, byt, zda jeden pokoj nebo zda se chystáte na rekonstrukci stávajících prostor, nebo je to novostavba, kde nejste ničím limitováni. I tak byste neměli podcenit několik zásadních faktů.

Co nezměníte – dispoziční uspořádání

Jedním ze základních faktorů při řešení dispozičního uspořádání domova jsou světové strany. Byt orientován na sever bude vždy tmavší a chladnější než ten, kam bude proudit jižní slunce. Rozvržení místností proto plánujte tak, aby v místnosti, kde trávíte nejvíce času, bylo dostatek denního světla. Tmavší místnost využijte pro šatník, případně ložnici, tam chodíte spát. Ačkoliv probouzet se do sluncem zalité místnosti není špatné. Příjemná je tedy místnost s okny na východ, případně západ. Ale kdo by stihl být večer v posteli při západu slunce? Přece děti. Tím tedy situujte pokoj v západní části.

Z čeho vycházíme

Při plánování zařízení si vezměte do ruky průsvitný papír a milimetrovou síť, nebo alespoň čtverečkovaný papír, a obyčejnou tužku a gumu. Naznačte půdorys místnosti a zakreslete okna, dveře, případně šikmé stropy a stoupačky, od kterých se budou odvíjet rozvody vody. Důležité je dodržet rozměry, proto vše zaznačte v řádné měřítku, tak nejlépe už na první pohled poznáte, kolik máte místa.

Následně promyslete, které zařízení do místnosti chcete umístit a na zvláštní papír si vypište rozměry. Pravděpodobně ještě nevíte, který typ nábytku zvolíte, i tak ale můžete vzít v úvahu několik standardních rozměrů (viz. Blok). Můžete si pomoci také tím, že si z papíru vystřihnete v měřítku jednotlivé kusy nábytku a ty budete přikládat na půdorys místnosti zakreslen na papíře. Dbejte na to, aby bylo dostatek průchozího místa, abyste neseděli zády ke vstupu do místnosti, aby televizor nebyl proti světlu, abyste z kuchyně viděli do místnosti apod. Zapojujte v tomto případě selský rozum a představivost.

Co nejčastěji podceňujeme při úvahách o zařízení bytu:

  • orientaci vůči světovým stranám,
  • s tím úzce souvisí vcházení denního světla,
  • šířku i výšku dveří, případně oken,
  • různou výšku stropů,
  • rozvody vody, případně tlak v potrubí,
  • rozvody elektřiny
  • přesné rozměry.

Standardní rozměry a umístění:

  • Dvojlůžko 180 x 200 cm, jednolůžko 90 x 200 cm
  • Osoba sedící na židli u jídelního stolu potřebuje na pohodlný pohyb minimálně 1,2 m 2 . Při sedání, vstávání a odsouváni židle, případně na procházení jiné osoby potřebujeme volnější prostor.
  • Mezi sedadlem a deskou jídelního stolu by mělo být třicet centimetrů.
  • Čím větší má LCD nebo plazmová obrazovka rozlišení (počet řádků), tím kratší je vhodná pozorovací vzdálenost (např. LCD 16: 9 s úhlopříčkou 90 cm a 720 řádky asi 2 m od obrazovky as 1080 řádky pouze 1,4 m od obrazovky).
  • Klasické televizory 16: 9 s úhlopříčkou 90 cm vyžadují vzdálenost diváka cca 3 m od obrazovky.
  • Pracovní stůl umístíme k oknu, ovšem tak, abychom neseděli zády ke dveřím.