Morus nigra ‚Sicilia‘ neboli velkoplodá moruše černá je mrazuvzdorná ovocná dřevina, která vás odmění svými plody již druhý rok po výsadbě. Plody připomínají protáhlé ostružiny a jsou velmi chutné. Jak si poradit při výsadbě a na co si dát při pěstování pozor?
Morušovník, původně pocházející z Číny, se ve střední Evropě pěstuje od středověku. Aniž byste znali plody moruše, znáte jistě housenky motýla bource morušového, jejichž jedinou potravou jsou právě listy morušovníku. Výměšky žláz tohoto motýla (tenká vlákna) jsou využívány k výrobě přírodního hedvábí.
Morušovník zažívá v posledních letech renesanci a vrací se i do českých parků a zahrad. Pro své plody je velmi oblíbenou ovocnou dřevinou, která plodí od června do července velkými podlouhlými plody černé barvy. Plody moruše (velikosti až 4 cm) jsou podobné obřím podlouhlým ostružinám a mají také podobné využití. Jsou určeny k přímé konzumaci, do marmelád, šťáv, moučníků apod.
Pro velikost listů jsou morušovníky často pěstovány jako okrasné dřeviny. Rostliny se pěstují jako stromy dorůstající výšky až 4 metry, ale také jako keře, které jsou součástí živých plotů. Dřeviny dobře obrůstají a lze je tudíž pomocí řezu udržet ve zvolené formě.
Pro výsadbu moruše bychom měli zvolit slunné a teplé místo. Rostliny nemají žádné specifické nároky na půdu, jako je tomu např. u borůvek, ale nesnášejí studené a mokré stanoviště. Dobře se jí daří především v nížinách. Výsadbu moruší provádíme v období od března do května a na podzim potom od září až do zámrazu.
Tvarovací řez provádíme koncem zimy za teplejších dnů, když už nejsou mrazy, anebo brzy na jaře před prvním rašením. Pokud chcete morušovník zkrátit hodně hluboko, je to možné, aniž by to ohrozilo plodnost rostliny. Výhony lze zkrátit až na čtvrtinu délky (20 cm), přičemž plody se vytvoří i na mladých jednoletých výhonech.
Pokud moruši pěstujeme ve volné půdě, zálivku provedeme při výsadbě, poté ještě opatrně než se zakoření a dále již zavlažujeme pouze v případě potřeby. Moruše má kořeny značně hluboko, takže je schopná brát si vláhu a živiny z hlubších půdních vrstev.
Abychom dosáhli co nejlepších pěstitelských výsledků, dobrého růstu a bohatých výnosů, je nutné rostliny pravidelně přihnojovat od doby rašení až do začátku srpna. Nejvhodnější jsou plná vícesložková hnojiva, která zásobují rostliny veškerými živinami.
Morušovníky jsou odolné vůči chorobám a škůdcům a nevyžadují žádnou specifickou ochranu, postřiky apod.
Význam plodů moruše pro zdraví
Pro jejich výživovou hodnotu je můžeme zařadit mezi superpotraviny. Mají vysoký obsah vitamínu C, vitamín K, železa, fosforu, vápníku, draslíku, hořčíku, ale také vlákniny a bílkovin. Moruše je také významným zdrojem antioxidantů zpomalujících stárnutí buněk. V prodejnách zdravé výživy se můžeme setkat také se sušenými plody moruše, které jsou velmi chutné jako zdravá svačinka plná vitamínů a minerálů. Vzhledem k tomu, že plody jsou velmi náchylné na poškození při přepravě, je téměř nemožné dostat se k čerstvým plodům jinak, než si je vypěstujete, případně je dostanete od souseda, který je již pěstuje.
Kromě moruše černé si můžete vypěstovat také moruši bílou (Morus alba eldorado), která ovšem dorůstá až do výšky 5 – 6 metrů a je tedy vhodná jako solitér spíše do větší zahrady.