Zelenina ze supermarketu vám nepříliš chutná? Toužíte si vypěstovat vlastní, ale myslíte si, že bez zahrádky či záhony se to nedá? Dá se. Pokud bydlíte v paneláku a máte balkon, vyzkoušejte minizeleninu.
„Lidi, co vyhledávají kvalitní potraviny, je dnes stále více. Někdo se nerozpakuje zaplatit více a kupuje zdravé věci ve specializovaných prodejnách s farmářskými výrobky. Pokud však spotřebitel hledá levnější cestu, řešením může být i to, že si zeleninu vlastnoručně vypěstuje. Díky tzv . minizelenine to již není výsada obyvatel rodinných domů se zahrádkami, ale může ji využít i ten, kdo bydlí na sídlišti a má balkon, „říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach .
Minizeleninu najdete právě v prodejnách tohoto německého řetězce. Sortiment zeleniny určené na balkóny obsahuje miniaturní variace rajčat, paprik, feferonek, okurek a lilku.
• Minirajčiny prospívají zdraví především zásluhou vysokého obsahu antioxidantů, množství vitamínu E, vitamínu C a betakarotenu. Jsou účinným prostředkem proti rozmanitým nemocem, od nachlazení, přes zažívací potíže až po nádorové a srdečně-cévní onemocnění.
Tip na pěstování: Sazeničky držte v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích květináčích. Zpočátku můžete rajčata umístit na okno as příchodem teplých dní jejich přesunout na balkon. Rajčata sluneční svit uvítají.
• Minipaprika díky obsahu vitamínů A, B, C, D a E významně podporuje obranyschopnost organismu. Zajímavostí je, že červená paprika obsahuje dvakrát více vitamínu C a až devětkrát více betakarotenu než paprika zelená. Paprika je zároveň ideální složkou dietní stravy – obsahuje velké množství živin a má málo kalorií.
Tip na pěstování: Zásobte rostlinku živinami a budete překvapeni enormním množstvím plodů, kterým se vám odvděčí.
• Feferonka Hot-Pep-Cheyenne je ideální rostlinou pro milovníky pikantního jídla. Díky obsahu vitamínu C a karotenu navíc pomáhá trávení a je účinným prostředkem proti nachlazení nebo bolestem hlavy či zad.
Tip na pěstování: Feferonky oblibě dostatek světla a tepla.
• Miniuhorky mají pro svou velikost rady zejména děti. Kromě atraktivní podoby tento druh minizeleniny vyniká i svými vlastnostmi prospěšnými pro zdraví – je bohatým zdrojem minerálních látek.
Tip na pěstování: Umístěte rostlinu na světlé místo chráněné před větrem.
Minibaklažán byste měli do svého jídelníčku zařadit díky obsahu sodíku a kyseliny listové (vitamin B9), která je důležitým prvkem při krvetvorbě.
Tip na pěstování: Lilek potřebuje teplo – nejlépe se mu daří ve skleníku.
Pokud se i vy chcete oddat kreativnímu zahradnictví umění pěstování minizeleniny navštivte oddělení zahrady některé z prodejen Hornbach.