Každému se občas stává, že doma něco rozlije, vysype, rozbije nebo jinak poškodí, a to ať už při různých domácích pracích nebo jen při běžné nepozornosti své či návštěvy. Proto vám přinášíme pár účinných rad, jak co nejlépe prekérní situaci vyřešit, a zároveň pár triků, jak vylepšit stav již staršího domácího vybavení.
Skvrny na podlaze
Nejprve se zastavíme u podlahy, která trpí běžným opotřebením i „nehodami“ v domácnosti asi nejvíce. Osvěžit barvu koberce je možné pomocí octové vody, lesku na kamenné podlaze zase nejlépe docílíme vytřením vodou s přídavkem čpavkového oleje.
Pokud se dětem na koberec vylije inkoust, co nejdříve vyčistíme skvrnu směsí slané vody s citrónovou šťávou. Propisovací tužky a fixy vyčistíme z koberce nejlépe lihem. Vosk na koberci po zaschnutí nejprve seškrábeme a poté přes savý papír vyžehlíme.
S mastnými skvrnami i s čokoládou nebo rozlitým vínem pak zatočí obyčejná sůl s vodou. Pokud se ke koberci přilepí žvýkačka, je třeba ji třít kostkou ledu a poté ji hladce odstraníme. Chlupy domácích mazlíčků zase jdou z koberce dolů nejlépe navlhčenou houbou.
Skvrny všeho druhu z dřevěné podlahy lehce odstraníme terpentýnem, poté je však potřeba místo znovu namořit. Organickými rozpouštědly, ani benzínem nebo petrolejem se však nikdy nedoporučuje čistit linolea či korkovou podlahu.
Ocet jako pomocník při úklidu
Ocet je obecně velmi dobrým pomocníkem, který by v žádné domácnosti, ač jej třeba neradi požíváte, neměl chybět. Octová voda například rozjasní barvy na čalouněném nábytku a poradí si i se skvrnami od malování na parketách, PVC, dlažbě, dveřích i vypínačích, stejně jako se špinavou vanou. Tu krásně umyjeme teplým octem smíchaným s hrstkou soli. Podobný efekt má i citron, který zase skvěle zatočí se skvrnami od rzi na smaltovaných věcech a vykouzlí lesk na vodovodních bateriích. Citron také vytáhne nepříjemný pach z myčky nádobí.
Pokud doma bojujete s malými muškami, které létají okolo pokojových květin, pak je vyhubíte nejlépe tak, že posypete zeminu v květináči vyluhovaným čajem. Lógr z kávy je zase občas dobrým hnojivem.
Zápach z cigaretového kouře
A jak se zbavíte nepříjemného zápachu z cigaretového kouře? Je to jednoduché – stačí zapálit svíčku, nejlépe vonnou. Zápach také zmizí, zapálíme-li v místnosti bobkový list. A když už jsme byli u těch svíček, pak si zapamatujte, že nekapou, pokud je na několik desítek minut před zapálením ponoříme do studené slané vody. Svíčka také pomaleji hoří, dáme-li ji do mrazničky. Díky mrazáku se nám rovněž podaří zbavit zbytků vosku na svícnu.