Japonská technika batikování – Šibor – je zajímavá kombinací geometrie a náhody. Podívejte se, jak výborně může obnovit starou sedačku.
Potahy na zahradní sedačce byly vyrobeny z poměrně odolné látky, ale nejlepší léta už měli zjevně za sebou. Majitelka Claire se rozhodla dát jim druhou šanci – a napsala o tom i na svém blogu Pillar Box Blue.
Technika Šibor se od „běžného“ batikování , které znají mnohé děti z hodin výtvarné výchovy, liší větším poměrem geometrickosti. Šibor v japonštině sice znamená stlačování, mačkání, ale při postupu práce se častěji setkáme se skládáním a překládáním. Navíc pro tuto techniku barvení jsou typické dva odstíny: indigo nebo černá.
Postup práce je přitom téměř stejný jako při běžném batikování. Claire si ve vodě rozdělala barvu na textil a nechala ji pár minut postáť.Medzitým potahy poskládala do požadovaného vzoru – v tomto případě harmoniky. Jelikož se jednalo o dost tuhou textilii, potahy skládala na žehlicím prkně a každý sklad důkladně prežehlila, aby se na něm vytvořily puky.Poskladané potahy zpevnila na více místech gumičkami a celé textilie ponoří do vlažné vody, aby pořádně nasákly.
Mokré potahy vyždímala a ponořila do barvy na textil. Jelikož výsledek neměl být tmavý, ale měl mít blankytnou barvu, proces barvení trval asi minutu. Potom potahy vybrala, barvu nechala zoxidovat na vzduchu, povolila gumičky a vypláchnutém přebytečnou barvu i zabarvenou vodu.