Kuchynský dřez je v bydlení věčné téma: jak ho vyčistit, zda je třeba jedno umyvadlo nebo dvě, jak velký prostor na odkládání nádobí opravdu potřebujeme … A teď přibyla další otázka: Chtěli byste i vy porcelánový nebo kamenný „farmářský“ dřez?
Původně jsme je viděli hlavně v zahraničních časopisech a také tam zejména v „country“ domech. S popularitou venkovského, provensálského, jakoby historického stylu se však farmářské dřezy dostaly i do Slovenské – a nejednou i moderních kuchyní. Proč? Protože mají několik výhod.
Stačí menší předklon
Samozřejmě nejhlavnějším důvodem, proč si někdo vybere tento typ dřezu je jeho neobvyklý vzhled. Vzbuzuje dojem klidu, osvedčenosti – a jsme za to ochotni zaplatit i příslušnou cenu. Tento dřez má však i pár praktických výhod. Například tu, že dřez doslova ukončuje kuchyňskou linku – porcelán, keramika nebo kámen je viditelný zepředu, což je zajímavé nejen pro oči, ale i pohodlnější při mytí. Nemusíte se tak naklánět dopředu. (Těhulky, lidé s bříškem nebo větším poprsím to zaručeně ocení!)
Více místa vzadu
Zároveň, tím že je dřez trochu předsunutý, vzniká za ním více místa na odkládání čisticích prostředků, kuchyňského nářadí, květin a podobně .
Větší hloubka
I výrobci kalsické dřezů z nerezu nebo kompozitních materiálů nabízejí dřezy, které jsou hluboké jako menší bazén. Při farmářských dřezech se to bere automaticky. Nejednou vidíme, že takový kuchyňský dřez občas funguje jako vanička pro dítě.
Snadná údržba
Možnou výhodou farmářského dřezu – především, pokud je vyroben z porcelánu – je, že se snadno udržuje. Lze na něj použít tytéž přípravky jako na sanitu v koupelně. Na rozdíl od nerezu (nerezu) není vidět na něm uschlé kapky a není ani takový citlivý na agresivnější čisticí prostředky jako silgranit.
Nevýhoda? Hmotnost
Farmářské dřezy jsou krásné a praktické, ale pokud uvažujete nad koupí třeba brát v úvahu jejich hmotnost. Tu totiž budete zohledňovat nejen při převozu, ale především při konstrukci kuchyňské linky. Ta by měla být na danou zátěž přizpůsobena.