Chybí vám v bytě úložný prostor a napadla vám koupě další skříně či komody? Zpomalte. Byt není skladiště a to, co právě potřebujete, může být pravý opak unáhleného nákupu. Poradíme vám, do jakých kousků se vyplatí investovat a čeho byste se měli vzdát.
Jak často vás po příchodu z práce domů rozčílí nepořádek? Nebo si řeknete, že se tam nedá dýchat, že nemáte ani kousek místa? Připravili jsme pro vás 5 tipů, díky kterým bude váš domov působit vzdušnějším dojmem.
1. Nábytková sestava nebo solitér?
Každý kus nábytku by měl mít v bytě promyšlené místo. Máte doma 15-letou obývákovou stěnu a každý nový doplněk k ní urputně ladíte, ačkoli to už ani nejde? Méně je více! Se starou obývákovou sestavou, která v mnoha domácnostech zabírá celou stěnu, se nemilosrdně rozlučte a nahraďte ji prostornou knihovnou, regálem nebo jejich kombinací. Pokud vás toto řešení omrzí, jednotlivé kousky můžete rozmístit podle aktuální nálady nebo je rozdělit do dětského či do ložnice.
2. Ať stěny dýchají
Kdysi bylo obrovským trendem umisťovat téměř každý kus nábytku ke stěně – sedací souprava je v mnoha obývacích pokojích stále přilepena na kraji místnosti, přestože její zadní strana dnes již běžně bývá potažená látkou či kůží. Máte pocit, že tak působí pokoj vzdušnější a máte k dispozici více místa? Omyl! Volné stěny jsou to, co v místnosti „dýchá“ vzdušností. Nebojte se umístit sedačku v prostoru, například ní opticky předělit jídelní část od klidové. K její zadní straně můžete například dokoupit praktickou komodu na odkládání drobností či důležitých dokumentů.
3. Myslete o krok vpřed
Před každou koupí si důkladně změřte prostor, kam chcete nový nábytek umístit. Napasovat nový TV stolek mezi dvě knihovny bez milimetru volného prostoru po okrajích není dobrý nápad – ztíží vám to úklid, budete mít stísněný pocit a namísto relaxu při oblíbeném seriálu budete řešit nepořádek na okolních policích. Navíc technika by měla mít kolem sebe dostatek volného prostoru – nejen kvůli kabelem, ale zejména odvětrávání naakumulovaného tepla.
4. Nový nábytek domů, starý pryč
Ideálním přístupem je, pokud každý nový kousek nábytku nahradí jeden starý, který předtím darujete známým nebo prodáte. Pokud kupujete novou skříň proto, že nemáte kam dát oblečení, promyslete si nejdříve, jestli se vám více nehodí nová postel s úložným prostorem na sezónní outfity či sportovní výbavu. Řešení 2 v 1 – tedy postele či pohovky s úložným prostorem , jsou výborným tipem, jak ulehčit byt od zbytečného nábytku a „uklidit“ z dohledu vše, co několik měsíců z roku nevyužijete.
5. Detaily, které rozhodují
To, zda váš byt působí uklizeně, se skrývá v detailech. Dbejte na to, aby na jídelním či konferenčním stolku nepřekážely časopisy, dopřejte jim vyhrazené místo ve stojanu či v košíku vedle pohovky. Šperky či kosmetiku nenechávejte na nočním stolku, ten by měl být místem pro noční lampu, knihu či sklenici vody. Zařiďte si v ložnici koutek jen pro sebe, například s praktickým sklápěcím toaletním stolkem .
Myslete i na pohodlí – váš domov není skladiště oblečení, knih či váziček. Je to hlavně prostor pro život. Dopřejte si proto pohodlí, které si zasloužíte po namáhavém pracovním dni.