Poměrně vysoké jarní teploty urychlují vegetaci všech druhů pěstovaných plodin, ale také vývin škůdců a chorob. Podle předpovědi se v nejteplejších oblastech budou teploty pohybovat těsně nad 20 ° C, pravděpodobně příštích 10 dní.
Předjarní postřik
Teplé a bezzrážkové nejbližší období vyhovuje kvetoucím druhem stromů, i těm, které se na kvetení chystají. Proto upozorňujeme na probouzející se jádroviny, při kterých je prvním ošetřením předjarní postřik, hlavně jabloní.
Předjarní ošetření má být provedena až v období, kdy se už neočekává příchod silnějších mrazů. Je velmi vhodné, pokud se dělá po delším souvislém oteplení, když je aktivována většina přezimujících škůdců.
Chemické přípravky na předjarní postřik
Speciální přípravky na předjarní postřik nejsou povoleny, avšak při vyšších teplotách a ve vyšším stádiu rašení lze použít přípravky:
- Bulldock 25 EC (iv malospotřebitelském balení – MB)
- Green Bull (se stejnou účinnou látkou)
- Calypso 480 SC (i MB)
- pouze v malospotřebitelském balení Calypso Al
- Karate Zeon 5 CS (i MB)
- Lambda 50 CS
- lambda
- pouze v malospotřebitelském balení Samuraj
Autorizované jsou proti květopasu jabloňovému, případně housenkám obecně. Je vhodné použít větší množství postřikové tekutiny (okolo 1 000 l / ha), čímž se zajistí vyšší účinnost postřiku. Předjarní postřik se neopakuje.
Hrušky chraňte proti meře hruškové
Na hruškách je významným škůdcem měřila hrušková , proti níž jsou momentálně povoleny 2 pyrethroidy přípravky s účinnou látkou lambda-cyhalothrin, a to Gunner a Lambada.
Poprvé se ošetřuje v období kladení vajíček, v tomto roce přibližně od 5. dubna do fáze růžového poupěte. Podobný účinek lze dosáhnout i předjarním postřikem.
Další postřik může být potřebný v létě s opakováním o 14 až21 dní.
Dávkování je 0,18 l / ha na 200-2000 l / ha vody. Přípravky Gunner a Lambada použijte maximálně 3krát za vegetaci.
Pozdějšími postřiky proti mšicím, ale zejména proti obaleči jablečnému, zasáhneme s přiměřeným účinkem i proti Meram. Velký význam mají přirození nepřátelé Mer, kterými jsou dravé ploštice, berušky, Denivky, škvoři, mravenci a pavouci. I když nedokáží rychle zredukovat již přemnožené mery, jsou důležitým regulátorem jejich četnosti.
Předejděte monilióze květů a výhonků peckovin
Jelikož meruňky jsou v plném květu a počasí jim bude velmi přát, nenaplní se potřeba ošetřování proti monilióze květů a výhonků peckovin před a po kvetení, proto lze toto ošetření i vynechat .
Pro třešně si ještě musíme počkat na průběh počasí a podle toho se rozhodnout o potřebě nebo zbytečnosti ošetření.