V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl se vám líbí. „Je to velmi důležité, ať už si jdeme interiér zařizovat sami, nebo jsme se rozhodli použít služby odborníka,“ vysvětluje designér.
V současnosti se v interiérech používá množství stylů. Některé jsou nadčasové a některé jsou pouze módní záležitostí. Jak to bývá v módě, v designu av podobných odvětvích, stejně je tomu i v interiéru. „Co je aktuální a trendové, rychle prefrčí a vyjde z módy. Při výběru stylu je velmi důležité zvážit, zda se daný styl hodí k prostoru, který se chystáte zařídit, „upozorňuje Jabrocký.
Současné styly v interiéru
Industriální interiér
Stává se velmi oblíbeným. Pravděpodobně za to může obliba lidí v loftovém bydlení. K loftem tento styl vysloveně patří. Lze ho samozřejmě použít téměř v každém prostoru. K industriálnímu stylu patří Režné povrchy neboli surové povrchy bez další úpravy, např. cihelné zdivo bez omítky nebo pohledový beton. Rovněž je při něm možné ponechat přiznané instalace. Musí to být však vkusné a hlavně bezpečné. K tomuto stylu se hodí hlavně kovy, převážně litina, tepané kovy, sklo a dřevo se syrovým vzhledem, např. smrková překližka nebo OSB desky. Dalším zajímavým prvkem mohou být i PVC, vinyl nebo lité podlahy.
Skandinávský interiér
Získává si stále více fanoušků. Je to druh minimalistického interiéru, ve kterém převládá převážně bílá barva v kombinaci se dřevem. Nazývá se také severský nebo nordický interiér. Dokáže být surový, ale i dekorativní. Využívá hru světla a kontrastů. Dřevo v něm hraje velmi významnou roli. Používá se převážně v podobě masivu nebo dýhy. Při návrhu skandinávského interiéru se používá množství solitérů, ideálně od známých severských designérů. Důležité jsou i doplňky, bez nich by tento styl ztrácel svou útulnost a domácí atmosféru. Využívají se různé pletené deky, koberce, svícny, množství obrazů, dekorací a jiné.
Rustikální interiér
Donedávna byl v našich končinách preferovaný. Tento styl využívá historizující prvky. V lepším případě se při rustikálním interiéru používají starožitné nábytky a doplňky. V tom horším případě jsou to napodobeniny, takzvané rustikální nábytky. Rustikálnímu interiéru nelze odepřít domácká atmosféra. Je však náročný na údržbu a určitě ho nelze považovat za nadčasový. Interiér v tomto stylu může být velmi zajímavý a příjemný na bydlení. Dosáhnout dokonalý výsledek je však velmi náročné. Není vhodné realizovat takový interiér bez využití služeb architekta nebo designéra. Množství detailů, dekorativních prvků, dekoračních lišt a vzorů, které se při rustikálním stylu využívají, je třeba dokonale sladit.
Provensálský interiér
Můžeme ho považovat za druh rustikálního interiéru. Od tohoto interiéru neočekáváme dokonalé linie, ale příjemnou atmosféru, která připomíná dovolenou na francouzském venkově. Podstatou jsou přírodní materiály – dřevo, kámen, terakota, cementové dlažby, textilie. Oproti rustikálnímu interiéru je tento styl lehký a vzdušný. Využívá rovněž množství starožitností. Při tvorbě takového interiéru je ideální představit si atmosféru starého kamenného domu s vysokými stropy a vůní levandule.
Bohémský interiér
Musí mít ducha. Musí být jedinečný, takže není pro každého. Tento interiér musí mít svého bohéma, který v něm bude žít, tvořit. Vyžaduje si svůj prostor – starou továrnu, podkroví, zámeček, cokoliv, co se odklání od stereotypu. Buď se vám líbí, nebo ne. Stává se však nezapomenutelný.
Přírodní interiér
Je čím dál tím více populární, a to nejen na venkově, ale i ve městě. V době plné chemie, pesticidů a plastů se není co divit. V přírodním stylu převládají samozřejmě přírodní materiály, většinou v co nejpřirozenější podobě. Barvy převládají zemité, jemné – odstíny hnědé, okrové, zelené. Žádné umělé přehnané či výrazné barvy. Velmi oblíbeným prvkem je hlína. Může být v podobě omítek nebo podlah. Samozřejmostí je použití dřeva, převážně v podobě masivu, ať už na podlahy, okna, dveře, nebo nábytek. Další využívané materiály jsou sláma, konopí, len, vlna, bavlna a jiné ekologické materiály. V tomto stylu se neklade důraz na dokonalé rovné linie, spíše naopak.
Vintage interiér
Nazývá se také retro interiér. Využívá prvky, které jsou staré, nikoli však dost na to, aby byly starožitnostmi. V tomto stylu lze použít věci, které v době svého vzniku nemuseli být populární, nyní si však získávají oblibu. Padesátá a šedesátá léta přinesly množství designových kousků a kvalitních nábytku. Je jen na užitek, že se tyto věci opět vracejí do oběhu a získávají si své zastánce. Pěkné originální kousky lze nalézt i na bazarech, takže není třeba uchýlit se k replikuje.
Minimalistický interiér
Je velmi oblíbený styl interiéru, který v současnosti preferuje asi většina lidí, kteří se rozhodnou pro moderní interiér. Je to styl, jehož kořeny sahají do poloviny minulého století. Je to typ nadčasového interiéru, ve kterém převládá bílá barva a základní geometrické tvary. Dobře navržený minimalistický interiér může být i velmi funkční a jednoduchý na údržbu. Tento styl ani lety nevyjde z módy. V minimalistickém interiéru převažují moderní materiály – sklo, kov, plasty, lesklé povrchy, ale samozřejmě nejsou zakázány ani přírodní materiály jako dřevo či kámen.