Nábytek z masivního dřeva je ideální jak z estetického tak i ze zdravotního hlediska. Je příjemný na dotek i na pohled.
Masivní dřevo není zhotoveno z jakýchkoliv lepidel. Ve výjimečných případech je použito méně toxické lepidlo.
Přece jen, i masivní dřevo má určité nevýhody. Je dražší než ostatní dřevěné výrobky, desky mohou mít velké suky, díry či jiné nedostatky. Toto dřevo se také může rozšiřovat nebo zmenšovat v souvislosti se změnou teploty a vlhkosti.
Dřevo z masivu ma dvě základní kategorie: měkké dřevo a tvrdé dřevo. Měkké dřevo jsou jehličnany, tvrdé dřevo jsou definovány jako listnaté stromy. Ve skutečnosti se může stát, že určité tvrdé dřevo může být měkčí než jiné jehličnany. Tvrdé dřevo se využívá na výrobu podlahových krytin, nábytku, skříní a podobně. Jak je známo, každé dřevo mě také svou osobitou vůni.
Nábytek z masivu je dostatečně pevný a vydrží opravdu dlouhá léta. Kvalitní dubové dřevo se kvůli své pružnosti a pevnosti, používá k výrobě různých skříní, zábradlí, dveří atd. Na trhu ho najdete v světlém nebo v tmavém provedení. Dřevo z olše je vzácné, moderní a využívá se v prostorách s velkou vlhkostí. Protože v takovém prostředí tuhne a zpevní se. Světlé borovicové dřevo, díky svým výrazným letokruhů zaujme v každé místnosti. Vyznačuje se pevností, odolností vůči vodě ale také je měkké a pružné.
Péče o nábytek z masivu vyžaduje pozornost. Jelikož chceme aby nám vydržel co nejdéle, musíme ho zbavit prachu, nečistot i mastnoty. Čisticí prostředky, které nábytek impregnují, obsahují včelí vosk. Voskování tohoto nábytku je důležité. Dodají mu zářivý vzhled a pěkný povrch. Na trhu je množství kvalitních přípravků, které snadno najdete v drogeriích. Vyhněte se však agresivním prostředkům, které by mohly nepěkně poškodit povrch.