Bez ní to prostě nepůjde! Abyste měli kvalitní spánek, správně zařízená ložnice je prvním krokem k úspěchu. Klidný a blahodárný odpočinek si ní doslova přivoláte.
Ložnice je v rámci našich domácností velmi specifický prostor. Je totiž jen náš. Nezve do ní návštěvy, slouží nám převážně na relax a paradoxně v bdělém stavu zde trávíme jen velmi málo času. Ale! Přesto je pro náš spokojený život velmi důležitá. Proč? Odpověď je jednoduchá. Přespíme přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek je tedy pro štěstí a pohodu nezbytností. Proto by měla být pro nás malým domácím rájem.
Práce za dveře
Nenoste si do ložnice práci. Pracovní prostor a prostor na spaní se totiž z hlediska energie velmi nekamarádí. Počítač, tablet, mobil či pracovní materiály tedy zásadně nechávejte za dveřmi. Jediné, čemu se v ložnici smíte věnovat, je relaxování, spaní, čtení a …
Televizor má stopku!
Není jen pověrou, že televizor ani jiné elektrospotřebiče do ložnice nepatří. Právě naopak, jde o informaci, kterou byste neměli brát na lehkou váhu. Všechna elektrická zařízení totiž vysílají rušivé signály, které jsou pro náš relax nevhodné, navíc takovým vlivem jsme při osmihodinovém spánku plně vystavován po celou dobu, a to rozhodně není zdravé.
Poloha postele a matrace
Přeplněné krabice naskládané vedle nočního stolku, pod postelí spousta věci, které není kam jinam uložit … Tak na toto zapomeňte. Ložnice má být čistá, svěží, voňavá a nepřeplněných. Správná poloha pro postel je umístit ji čelem k pevné stěně. Nohy by během spánku v žádném případě neměly směřovaly ven z místnosti. Během spánku by z vás totiž odcházela energie. Je fajn, když kolem postele necháte dostatek prostoru, Ani noční stolky neprisúvajte celkem k posteli. A pozor! Nad hlavu žádné poličky ani výrazné předměty.
Správná matrace, základ všeho
A teď pár číselných údajů. V obchodě sice seženete i užší, ale odborníci se shodují v tom, že šířka lůžka, tedy i matrace, by měla být minimálně 90 cm, nuže a délka nejméně o 20 cm delší než výška osoby, která na něm spí. Pokud máte lamelový rošt, kupte pěnová matrace, pokud dřevěné laťky, vsaďte na pružinové matrace. Zeptejte se také na nosnost matrace a doplňkové vlastnosti. Těch je dnes už nepočítaně. Od zimní a letní strany, odvětrávání, vyvádění vlhkosti, antialergické potahy a mnohé jiné. Jednoduše, najděte si pro vás ten nej.
Ještě cosi …
Pozor si dejte na osvětlení v ložnici, aby nebylo velmi silné. Důležitější než centrální stropní svítidlo jsou lampy na nočních stolcích. Pro odstíny stěn jsou vhodné příjemné pastelové barvy, které nepůsobí rušivě, no a zapomínat netřeba ani na pravidelné větrání a udržování příjemné pokojové teploty, tedy 18 – 20 st. C.