Trápí vás ucpaný nos, křeče či nafouklé břicho? Chcete potlačit stres a zbavit se napětí? Máta peprná bude vašim lékařem. Zkuste si ji vypěstovat sami. Bude se hodit i do letních nápojů.
Máta je jednou z nejstarších léčivých vytrvalých bylinek, která byla známa již za dob Egypťanů. Její využití není však jen v léčitelství, ale iv kosmetice a kuchyni. Je známo asi 15 druhů máty, které mají stejné nebo podobné účinky na naše tělo.
U nás je nejčastější máta vodní, kadeřavá, klasnatá nebo právě máta peprná, která je nejznámějším a nejrozšířenějším druhem máty. Je nejčastěji používaná v podobě čaje, který má líbeznou vůni i chuť a zároveň má skvělé účinky na náš organismus. Dorůstá do výšky až 75 cm, její listy jsou kopinaté, špičaté, vejčité s 10 mm stopkou a mají výraznou aromatickou chuť a vůni. Pyšní se chlupatou stonkem a růžovo-fialovými květy.
Využití v kuchyni
Jak si mátu peprnou vypěstovat doma
Kdy sklízet
Sbírat můžete nať i listy, nať sbírejte ještě před květem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 ° C.
Jak správně mátu skladovat
Čerstvou mátu spotřebujte co nejdříve, jinak vám zvadne. Sušenou uchovávejte v dobře uzavíratelných nádobách na suchém a tmavém místě, listy můžete také zamrazit či konzervovat v oleji a octu. Mátu skladujte maximálně 1 rok.
Léčivé účinky
Ucpaný nos, trávicí potíže, plynatost nebo střevní křeče, na všechny tyto problémy je máta to pravé. Ví osvěžit dech a ve formě čaje či oleje dokáže dokonce uklidnit například mořskou nemoc a nevolnost. Mentol, který je obsažen v mátě, má příznivé účinky na trávení, protože dokáže stimulovat odtok žaludečních šťáv, tím zároveň tlumí překyselení žaludku a pálení žáhy. Mátový olej má chladivé účinky, které utišují bolesti, pokud máte tedy bolesti svalů či nervů, vtírejte jej do kůže.