Letošní průběh počasí okurkám přeje. Sklizně jsou bohaté, zavařování nakládaček v plném proudu. Už máte svých deset, dvacet či třicet skleniček?
10 plus pro okurky
Okurky jsou nejen velmi chutné, ale i zdravé, a to tak čerstvé, jako zavařené.
- Mají močopudné účinky, vláknina, kterou obsahují přispívá k čištění střev.
- Okurková šťáva působí protizánětlivě a antioxidačně, okurková limonáda je nejlepším letním osvěžením.
- Čerstvé plody jsou výborným zdrojem vitamínu K, obsahují molybden, vápník, hořčík, mangan i vitamín B 5 .
- Plátky okurky dokonce dobře poslouží jako první pomoc při spálení sluncem.
- V slupkách se nachází nezanedbatelné množství vitamínu E, který je významným antioxidantem, a kyseliny křemičité, pozitivně ovlivňující pleť a vlasy.
- Kromě čisticího a vyživujícího účinku na pokožku mají okurky i jemně bělící účinek.
Kúra, která pročistí
Vyzkoušejte například pitnou kúru, která čistí krev, játra, žlučník a zároveň má blahodárný vliv na prostatu.
V odšťavňovači si postupně připravte šťávu z okurky, mrkve a červené řepy (červené řepy). Smíchejte 2 dl okurkové a salátové šťávy se 4 dl mrkvové šťávy. Směs rozdělte na tři nebo čtyři díly a po malých doušcích jejich během dne vypijte.
Co řeknete na kvašáky?
Pokud patříte mezi milovníky kompotovaných okurek, určitě už máte několik desítek sklenic. S koprem či bez, hlavně ať jsou příjemně kyselo-sladké. Pokud však chcete vyzkoušet něco jiného, možná je čas, pustit se do přípravy kvašáky, tedy kvašených okurek.
A byť v tomto případě existuje tak, jako při kysaného zelí množství různých receptů, my upřednostňujeme klasiku, takže žádná kůrka chleba, mouka či kvasnice nejsou potřeba. Důležité totiž je, aby fermentace proběhla přirozeně, okurky zůstaly křupavé, ale zároveň byly správné prokvašené, bez povlaku a s typickou chutí.
V ideálních podmínkách by to mělo trvat 5-7 dní. Z pochutin můžete k okurkám do soudku či většího zavařovací sklenice přidat to, co máte rádi – česnek, chilli papričky, skopové rohy, křen -, ale určitě by neměl chybět kopr.
Poumývané okurky nezapomeňte propíchnout nožem nebo jehlicí na špízy. Zalijte je vlažnou osolenou vodou (převařenou) a nádobu postavte na teplejší místo.