Neustále zdražování energií vede ke zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov. Výrazně se zvyšující tepelné odpory konstrukcí a dokonalé utěsnění všech dírek na budovách i pořízení kvalitních oken v novostavbách dosahují při těchto stavbách maximálně tepelné ztráty 6 kW (nízkoenergetické domy) až 12 kW (novostavby).
Standardem dnešní doby je i krb s velkým ohniskem v hlavní obytné místnosti. Krby s velkým ohništěm mají výkon od 12 do 24 kW, ty největší mají i větší výkon. Pravidlem je: čím větší ohnisko, tím větší výkon. Zde nastávají i menší problémy. Při maximálních tepelných ztrátách celého domu 6 kW logicky vyplývá, že nemůžete instalovat krbovou vložku, která má výkon 24 kW, tedy 4 x větší než jsou tepelné ztráty celého domu, do jediné místnosti.
Při výběru krbové vložky musíme kromě jejího vzhledu dbát také na její parametry, minimální, nominální a maximální výkon, který tyto krbové vložky dosahují.
Pokud byste se snažili dosáhnout nižší výkon od krbu, může toto topné zařízení začít dehtu. Přední sklo bude špinavé, komín bude zanesený a požitek z ohně se vytratí. Pokud bychom se naopak snažili dosáhnout vyšší výkon, krb nebo kamna se přetápět. Může v takovém případě prasknout sklo nebo i krbová vložka. Proto je důležité, aby požadovaný výkon krbu či kamen stanovil odborník, nejlépe projektant při návrhu celkového topného systému.
Vlastník domu z nízkými tepelnými ztrátami má několik možností. Může si zvolit kamna, u kterých je velký rozsah minimálního a maximálního výkonu. Existují kamna, u nichž je výkon od 3,7 do 9 kW. Může si zvolit krbovou vložku s možností rozvodu do dalších místností. Zde se výkon krbové vložky zvyšuje podle prostoru, který bude vložkou vytápěn. Další možností je, že si zvolí krb s teplovodním výměníkem v kombinaci s akumulační nádobou. Zde je poměr tepla rozdělen, do prostoru jde maximálně 4 kW a ostatní teplo směřuje do akumulační nádoby. Takové naakumulované teplo je spotřebováváno na vytápění domu i na několik dní. Vždy záleží na výkonu výměníku, velikosti akumulační nádoby a tepelných ztrátách domu.
Dalším aspektem vytápění kamny v nízkoenergetických domech je přívod k topnému zařízení. Velmi dobře zaizolované domy mohou mít při zapnutí digestoře problém s tahem komína u kamen. V takovém případě je dobré při stavbě domu myslet na externí přívod vzduchu a to například podlahovým nebo komínovým tělesem.