Mnozí jistě souhlasíte s tvrzením, že často není nic lepšího, než když se cítí člověk opravdu odpočatý . Tento pocit ovlivňuje množství faktorů, ale kvalitní a klidný spánek má na něm nepochybně velkou zásluhu. Správná kombinace postele, roštu a matrace může zaručit takovou spokojenost.
Jednolůžkové postele dokáží poskytnout komfortní odpočinek, přičemž nezaostávají ani v oblasti designu . Dřevo má zastoupení v obou směrech. Kromě kvality potěší i svou přirozenou hřejivostí a zpracováním vhodným i pro alergiky.
Jednolůžková postel jako válenda i čalouněné lůžko
Klasická válenda , dřevěná postel nebo čalouněné jednolůžko s vysokým čelem? Možností je několik, stejně také materiálových provedení . Ať už vybíráte místo na spaní do dětské, studentské nebo pokoje pro hosty, univerzálnost vám zaručí dlouhodobou spokojenost , ať už po vizuální stránce nebo po té finanční.
Jednolůžková postel by měla mít šířku alespoň 80 cm, ale pro opravdu pohodlný spánek se doporučuje 90 cm. Právě rozměr postele 90 x 200 cm je nejběžnějším typem z této kategorie. Délka však závisí na samotné výšky ležícího a měla by ho přesahovat alespoň o 25 cm.
V nabídce naleznete i širší varianty , které jsou jakýmsi kompromisem mezi jednolůžkem a manželskou postelí. V každém případě je důležitá i samotná výška matrace od země. Z hygienického hlediska se doporučuje minimálně 25 cm nad podlahou. Platí však, že čím vyšší postel, tím příjemnější je vstávání z ní (40 – 50 cm je dobrá volba).
Jednolůžkové postele s úložným prostorem
Poměrně častým problémem v malých domácnostech je nedostatek úložných prostorů. Tato problematika neobchází ani dětské či studentské pokoje, ale ty ji dokážou alespoň částečně vyřešit prostřednictvím nábytku na míru nebo postelemi , které pod matrací ukrývají zásuvky či police .
Odkládání věcí a předmětů má i další alternativu. Postele , které po nadzvednutí celé ležící části nabídnou vnitřek svého rámu jako další úložný prostor . Pokud však není tento typ koupě nutností, vsaďte raději na klasický typ postele. Tehdy je totiž správné odvětrávání matrace zaručeno.
Jednolůžkové postele z masivu
Masiv je tvrdé dřevo, které má svou kvalitu odstupňovanou na základě tzv. Brinnelovej stupnice tvrdosti. Do dětských pokojů většinou postačují postele z borovice , která je podle této metody na nižších příčkách.
Buk zda dub je naopak dostatečně pevným materiálem i na výrobu manželských postelí. Poskytuje potřebnou stabilitu a odolnost, nevrže a jeho životnost se počítá na desítky let . Co se týče designu je vděčným adeptem do tradičních i moderních pokojů a přizpůsobí se v podstatě jakémukoliv interiéru .
Oproti LTD zda MDF deskám navíc přirozeně voní . Zmíněné lamino materiály totiž v některých případech mohou být škodlivé, protože jejich slepené části obsahují lepidla, které se vypařují v prostorách pokoje a zdraví prospěšné určitě nejsou. Informovanost proto stojí více než za zmínku .
Jednolůžkové postele s bočním čelem
Dětská postýlka slouží dětem zejména v prvních dvou letech života. Později však může nabýt podobu plnohodnotného lůžka pro předškoláky , tedy pokud mluvíme o větším variantě postýlky o rozměrech 140 x 70 cm. Taková postel však vyžaduje boční zábranu, která chrání děti před případným pádem.
Tzv. bočnice může být součástí postýlky nebo nové postele , ale dá se zakoupit i samostatně. Montáž i demontáž je jednoduchou záležitostí, přičemž v postelích k tomu určených nedochází k žádným viditelným změnám po jejím osazení.
Boční čelo postele stojí naopak, a tedy z boční strany u zdi. Slouží zejména jako ochrana před chladnými zdmi , ale předchází také případnému zašpinění stěny, ke kterému může dojít každodenním opírání.
Kovové jednolůžkové postele
Kov je materiál představující kvalitu , ale také romantiku . Tu ocení v studentském pokoji zejména dívky, ale ani klukům nebude tento materiál cizí. Kovová postel vynikne v černé barvě, ale zejména bílá se stane znamením atraktivního interiéru dospívajících ratolestí.
I kovový lesk je žádaným odstínem barevné palety. Přivítá stříbrnou, zlatou i měděnou postel . Pokud si potrpíte opravdu na pevnost, můžete vsadit také na postele z oceli. Ty však představují značné navýšení rozpočtu a své opodstatnění najdou spíše v ložnicích.
Jednolůžkové postele rozkládací
Rozkládací postel může být například pohovka nebo sedačka, která díky funkci rozložení vytváří jedno nebo dvě lůžka na spaní . I když většinou jde o místo na příležitostný spánek, výrobci nabízejí i plnohodnotné náhrady postele.
O jejich kvalitě se však musíte informovat předem. Jinak by se mohlo stát, že určitá část po rozložení nedosáhne stejné rozměry fixního rámu. Výškový rozdíl následně způsobí nepohodlí a spánek, po kterém se vzbudíte „rozlámaní“.
Jednolůžkovou rozkládací postelí může být i přistýlka , která během složeného stavu přebírá vzhled zásuvky pod postelí . V případě potřeby, například kamarádské návštěvy, se jednoduše povytáhne do maximální šířky a nabídne jinak šikovně skrytý pohodlný matraci. Pravdou je, že vstávání z takového nízkého lůžka je méně komfortní.