Polní javor je jedním z vysokých listnatých stromů, které díky dekorativním listům mají dekorativní účinek na zahradě. Listy stromu však nemusí být jen zdobené, ale také v kuchyni.
Polní javor (Acer campestre) je poměrně vysoký strom, který dosahuje až 15 m vysoký. Většinou se s ním můžeme setkat uprostřed, malé lesy, nedávno také v městských plantážích. Divoko se často vyskytuje jako keř. A to je jeden z důvodů, proč si zvyknete mezi zahradníky, kteří ji úspěšně využívají jako zajištění. Ale málo vědí, že jeho listy mají léčivé účinky a mohou z nich udělat chutný salát.
Listy jsou palmované s třemi až pěti tupými laloky a zřetelnými žilkami. Tam jsou také nápadné výtvory twisted winged dvojčata s hrubým povrchem, který téměř každý dítě ví jako vrtule. Tento strom se vyznačuje hrubým kmenem a bohatě zaoblenou korunou.
Polní javor roste téměř po celé Evropě, ale jeho území je mnohem širší. Můžeme se s ním setkat v severní Africe, Malé Asii a na východě Kavkazu. Kromě toho existuje více než sto druhů Acer, které se vyskytují prakticky ve všech částech světa s mírným podnebím.
Květenství
Relativně nenápadné zeleně-žluté květy na vzpřímených, řídkých korytech se objevují v květnu, kdy se staly oblíbeným včelím úlem.
Pěstování
Polní javor patří do nízkokvalitních stromů, které dobře nesou městské klima a do jisté míry předzemní půdu. V zahrádkách mu však bude lépe vyhovovat zemina mírně vápnitá a do hloubky zkypřená, aby se měli kam rozrůst kořeny. Nejlepší bude pro ně. Vzhledem k tomu, že tyto stromy rostou ve volné přírodě v teplejších oblastech až do výše 900 metrů nad mořem, měly by mít za plotem podobné podmínky. Protože javory jsou dobře snášeny, mohou být úspěšně použity na živých plotů. Musíme se však spolehnout na to, že rostlo poměrně pomalu a při výběru v mateřské škole upřednostňovat starší vyšší stromy.
Množení
Javor se může úspěšně množit ze semen, ale v tomto případě budeme muset čekat po mnoho let. Sbíráme osivo v září a pozorujeme, že západy slunce jsou suché. Nejlépe uděláme, když je hned zapíchneme na chráněném místě do kypré písčité půdy, kde na jaře vyklíčí. Pokud dáme přednost jarnímu výsevu, musíme je uložit v nevytápěné místnosti do bedýnky s mírně vlhkým pískem, aby přes zimu nevyschly. Vyšší sazenice jsou dobré pohřbít a trvale je podporovat, když vyrostou.
Pokud se rozhodneme pro množení pomocí řízků, měli bychom je odebrat na jaře a po ošetření růstovým stimulátorem zapíchnout do kypré půdy s pískem na místo, kde budou chráněny před přímým sluníčkem. Optimální je rodič, ale musíme ho pravidelně užívat.
Zajímavosti
Pokud začneme od začátku, je třeba si uvědomit, že javor je velmi žádoucí surovinou pro své pružné, ale masivní dřevo. Jsou vyrobeny z hudebních nástrojů, stejně jako dýhy a zdůrazněných nábytku. Ale raději se zajímáme o použití tohoto dřeva v gastronomii a léčbě.
Při této příležitosti se mnozí z nás jistě zmíní o léčivém sirupu, který se používá nejen jako biosyntéza, ale také jako „přirozená chemoterapie“, která ničí rakovinové buňky. Je však vyroben hlavně z černého a černého javoru. Z javorového javoru využíváme především mladé listy, které po rozdrcení odčerpávají šťávu proti odpudivosti hmyzu.
Z jarních listů však můžete připravit chutný salát. Stačí je odříznout a ochutnat ocot. Chcete-li přidat chuť, přidejte stejnou dávku mladých březových listů nebo vše promíchejte s klasickým salátem.