Na každého člověka působí barvy různé – buď příjemné nebo odpudivě, proto by i ložnice měla být tak zbarvená, abyste si v ní příjemně a zdravě oddechli. Pokud však v ložnici spíte dva, ohled byste neměli brát jen na sebe, ale rozhodnout byste měli oba.
Není barva jako barva
Barva ložnice není jen o stěnách, ale i o barevnosti nábytku a různých doplňcích. Vaše oblíbená barva nemusí být pro vašeho partnera také přitažlivou. Proto se nejprve zamyslete, proč vás ta která barva ovlivňuje pozitivně, jiná zase negativní. Možná se ukáže, že k barvě, kterou jste dosud neměli rádi, svůj postoj časem změníte.
Většinou platí to, že stěny ložnice se doporučuje zbarvit studenými barvami jako je modrá či zelená. Považují se totiž za uklidňující. Nemusí se to však vztahovat na každého člověka.
Hnědá barva ložnice dnes patří k módním trendům, protože nabízí návrat k přírodě, představuje pohodlí a útulnost. Všeho však moc škodí, a proto pokud je hnědé barvy více než dost, ložnice bude působit smutně až pochmurné. Vyplatí se proto barvy kombinovat buď s bílou nebo světle modrou.
Pokud se pohrajete i se světlými odstíny hnědé, bude ložnice působit ještě svěžejší. Oranžovou barvu ocení hlavně ti lidé, kterým se ráno těžko vstává, protože má povzbudivý účinek. Oranžová dokáže člověka rozveselit a přinést mu radost do života. Sytá oranžová vás dokonce omladí a má i léčivé účinky na pokožku. Rovněž se výborně kombinuje s hnědou barvou.
Barvou energie já zase červená. Ta pomůže lidem, kteří touží oživit svůj sexuální život. Ovšem pozor! Příliš mnoho červené vede až k násilí a agresivitě, tak s ní zacházejte opatrně. Úplně postačí, když budete v ložnici používat červené světlo, nebo ji doplníte o červené závěsy, či polštáře. Pokud trpíte nespavostí, červené barvě v ložnici se raději vyhněte.
Naopak modrá barva působí na většinu lidí uklidňujícím dojmem, nedráždí oči tak jako předchozí barvy a zlepšuje duševní výkon. Pokud těžko usínáte, odstraní vám to tmavomodrá barva, která snižuje krevní tlak a zpomaluje myšlenky. S tmavomodrou to však velmi nepřehánějte, protože vám může vyvolat až těžké sny. Celkově modrá barva zjemní každou ložnici. Proto klidně vsaďte na modré doplňky.
Podobně jako modrá i zelená barva uklidňuje a působí povzbudivě na nervový systém. Do ložnice se ji vyplatí dát tehdy, pokud v ní kromě relaxu i pracujete. Určitě by však zelená barva měla být alespoň v různých doplňcích nebo v kvetoucích rostlinách.
Bílá barva ložnice působí jasně, čistě a elegantně. I zde však platí – zacházet s ní opatrně. Pokud jí bude příliš, můžete se cítit jako v nemocnici a ložnice by mohla působit uměle a neútulně. Výhoda bílé barvy je, že ji můžete kombinovat s jakoukoliv jinou barvou.
Žlutá barva zase dokáže člověka udržovat bdělého, proto jí nemůže být hodně. Uvolňuje napětí a posiluje organismus.
Jak barvy namíchat? Platí zásada, nepoužívat více než čtyři různé barvy. Ideální je, aby jedna barva hrála prim a další tři ji doplňovaly. Ložnice však není jen o stěnách, ale i o barvě nábytku a různých doplňcích.
Barvu byste měli vybírat i podle toho, jaká je vaše ložnice prostorná. Tmavé barvy vám pokoj opticky zmenší, světlé naopak zvětší. Platí to io stropu. Pokud strop natřete na bílo místnost si „zvýšíte“, pokud ji natřete převládající barvou celé ložnice, pokoj zvětšíte.
Správné namíchat barvy ložnice je umění. Ale pokud se vám je podaří sladit, bude ložnice skvělým místem k odpočinku a relaxaci. Necháte si poradit?