Jak vyčistit stříbro

Jak vyčistit stříbro 1

Starožitné příbory, šperky či svícny – ať má „rodinné stříbro“ jakoukoli podobu, jisté je, že na jeho údržbu třeba nevídanou trpělivost a svaly.

Leštění stříbra, aby nepřekračovalo a stále si udrželo pěkný jas a čistotu, není nejzábavnější činnost. Aby stříbro zůstalo hezké, třeba ho čistit pravidelně, nejednou s použitím poměrně agresivního čistícího prostředku, který obsahuje síru – a vytrvale ho leštit. Pokud stříbro lest takovým čisticím prostředkem, jednak z něj stírá černou vrstvičku sulfidu stříbrného, ale s ní i trochu stříbra pod ní.

Pokud si chcete práci aspoň trochu zjednodušit – a nevydrať například tenké stříbrné řetízky, vyzkoušejte tento postup: Potřebujete něj jen alobal a jedlou sodu. Pomocí této metody totiž změníte zčernalé sulfid stříbrný zpět na stříbro.

Misku nebo hlubší nádobu, do které se bude dát ponořit stříbrný předmět, vyložte alobalem. Hliník je totiž mimořádně citlivý na síru – citlivější než stříbro, takže atomy síry, které na stříbře způsobují začernaný, se za určitých podmínek přesunou na hliníkovou fólii.

V dalším kroku budete stříbrný předmět zalévat vroucí vodou, proto položte misku s alobalem do kuchyňského dřezu nebo pod ni dejte podložku pod hrniec.Nosičom, který pomůže síře přesunout se ze stříbra na hliník, bude soda bikarbona. Čili: Do misky vystlané alobalem přidejte asi 1 – 2 polévkové lžíce jedlé sody, vložte stříbrný předmět a vše zalijte vroucí vodou. (Vhodný poměr je zhruba 2 PL jedlé sody na 1 litr horké vody.)

Stříbrný předmět by měl být celý ponořen do vodného roztoku. Nechte pár minut odstát, pak kuchyňskými skřipci předmět otočte a opět 2 – 3 minutky počkejte. Pokud je stříbro velmi zanedbané a zašlé, bude možná nutné znovu ohřát vodu a celý postup ještě jednou zopakovat. Když voda mírně vychladne tak, že stříbro dokážete vybrat z vody rukou, vyleštěte jej měkkým hadříkem. (Leštění stříbra, které vyberete z úplně studené vody, půjde trochu těžší.)