Kámen se do našich bytů a domů dostává v současnosti stále více a více. Není se co divit. Působí efektně, teple, je moderní a vhodný téměř ke všemu. Jak si ale vybrat ten pravý?
Přírodní, nebo umělý?
To je principiální otázka, kterou je třeba zodpovědět si před tím, než se vůbec vyberete do obchodu. V obou případech bude totiž cesta vést různými směry. Umělý kámen je napodobeninou přírodního kamene, k nerozeznání od toho, který byste našli v přírodě. Mnoho domácností ho upřednostňuje kvůli nízké ceně, váze a velmi věrné imitaci. Přírodní kámen má zase nenapodobitelné kouzlo, vyzařování, neotesanost hrubého materiálu a rozdíl je asi takový jako mezi dřevěným masivem a dýhou.
Umělý je prostě praktický
Určitě není špatným řešením. Jeho základ tvoří obvykle křemičitý písek, kvalitní cement a změkčovadlo. Při umělém kameni proto neexistují žádné barevné, nebo plastické omezení a nalévá se do speciálních forem, kterých jsou tisíce, takže není pravděpodobné, že by se vzor opakoval a působil strojově. Takový „kámen“ je levnější, lehčí a stálobarevnost pigmentů předurčuje obklad k dlouhé životnosti. No stále je třeba pamatovat, že jde jen o povrchovou úpravu, proto je na místě šetrnější zacházení.
Přírodní podle barvy
Velmi oblíbeným přírodním kamenem je žula. V její prospěch hraje velmi dobrá údržba, trvanlivost, je niekoľkogeneračná a má množství barevných odstínů. Dá se z ní velmi dobře brousit a proto je vhodná i pro atypy. Pokud s ní počítáte ke krbu, je stejně dobrou volbou, jelikož odolá i vysoké teplotě a umí teplo naakumulovat a šířit dál do místnosti. V interiérech jsou oblíbené i břidlice, křemenec, kvarcit, andezit, pískovec. Je dobré vybírat obklad vhodný po barevné stránce. V zásadě existují dvě možnosti kombinace okolí s kamenem. Buď se zvolí jako kontrastní prvek, nebo naopak, koresponduje s tóny v pokoji. Podle toho, kterou z alternativ zvolíte, je třeba vybírat obložení.
Otapetujte si byt kamenem
Jde o skutečný kámen, který se chová jako umělá tapeta. Kamenné tapety jsou vyráběny z břidlice a je možné je uchytit na dřevo, kov, laminát, i beton, či keramiku. Nemá prakticky omezení a drží i na kovu, či lakovaném povrchu. Obklad není těžký a je dokonce ohebný. Vydrží tolik co klasická břidlice a tím, že nejde o umělinu, tak je zachována přirozená struktura. Tato volba je ideální pro všechny, kteří chtějí mít minimum starostí s renovací, nebo plánují kamenem obložit například nábytek, nebo součásti interiéru, kde ani umělý, ani přírodní kámen nelze aplikovat.