Už máte oškrábané a napenetrované stěny, vybrané vhodné barvy a jediné co vám k vymalování pokoje chybí je vhodné nářadí? Vyrazte tedy na nákup štětců, válečků či stříkacích pistolí, hobbymarkety jsou jich plné. Víte ovšem, které nářadí je vhodné právě pro konkrétní stěnu?
Nářadí na malování interiéru vybíráme podle toho, na jaký povrch jej chceme použít a také s jakou barvou hodláme pracovat. V současné době máme na výběr mezi válečky, štětci, polštářky a stříkacími pistolemi. Pří malování však mějte na paměti, že není dobré kombinovat jednotlivé techniky dohromady. Každý z použitých nástrojů totiž zanechává na stěně odlišnou stopu. Výsledkem by tak byl nejednotný a nepříliš vzhledný povrch.
Štětce
Štětce a štětky jsou stále mezi lidmi oblíbené, ale ne každý s nimi umí správně zacházet. Aby stěna vypadala co k čemu, je nutné mít už nějaký cvik. Štětce a štětky seženete v různých velikostech, tvarech a s různě dlouhými štětinami. Štětiny mohou být buď umělé nebo přírodní. Odborníci tvrdí, že ty opravdu nejkvalitnější štětce se vyrábí z prasečích štětin. U štětin také platí, že čím jsou delší, tím jsou štětce lepší. Pokud budete pracovat s vodou ředitelnými barvami, využijete především štětce s umělými vlákny.
Co se týče tvaru, seženete v obchodech kulaté, ploché, oválné a speciální štětce. K těm speciálním patří tzv. zárohové štětce, které se skvěle hodí pro práci na špatně dostupných místech. Využijete je také při natírání žeber radiátorů. Lidově se těmto štětcům říká zároháky. Kulaté štětce jsou vhodné pro natírání kulatých předmětů, jako jsou trubky, roury a další. Štětce ploché jsou primárně určeny pro natírání velkých rovných ploch.
Válečky
Válečky byly mezi amatérskými malíři oblíbené kdysi a své oblibě se těší i dnes. Dalo by se říct, že jsou stále populárnější, protože se s nimi pracuje jednoduše a hlavně rychle. Báječně se hodí především pro práci na velkých rovných plochách, které nemají žádné členění. Pokud ovšem plánujete natírání disperzními barvami, raději od válečků upusťte.
Také válečky se od sebe liší, jak druhem potahu, tak i šířkou od cca 4 do 60 cm. Potah může být vyroben z jehněčiny nebo ze syntetických materiálů jako je polyester, polyakryl či polyamid. Rozhodujícím kritériem pro výběr vhodného válečku by však měla být délka vláken. Obecně se můžete řídit informací, že čím hladší povrch chcete malovat, tím kratší vlákna by měl daný váleček mít. Na opravdu hladké povrchy nejlépe využijete váleček s vlasem, který není delší než 10 mm. Existují také speciálně tvarované válečky, které se využívají pro nátěry špatně dostupných míst, jako jsou například rohy místností.
Úplně nejlepší volbou je, pořídit si váleček v setu, kde najdete nejen váleček s nástavcem, ale také teleskopickou násadu, nádobku na barvu a otírací mřížku. V posledních letech se dostala na trh novinka v podobě válečků, které se nenamáčí do barvy, ale barva se nalévá do jejich rukojetí. Z těch se pak postupně spouští nebo pístem dávkuje ven. Tento způsob malování interiéru je velmi pohodlný, šetří čas a je velmi efektivní.
Polštářky
Pokud hledáte jakýsi kompromis mezi válečkem a štětkou, můžete si zakoupit polštářky. Mnozí, kdo s nimi již pracovali, si je nemohou vynachválit. Považují je totiž za nejčistší způsob malování. Jde o houbičky obdélníkového tvaru, které jsou na povrchu opatřeny jemnými vlákny. Skvěle se s nimi pracuje nejen na velkých plochách, ale využijete je také v rozích a kolem hran.
Stříkací pistole
Jednou z dalších možností, jak vymalovat interiér, je použití stříkací pistole. Ty se skvěle hodí nejen na malování interiérů, ale i například venkovních zdí. Díky nim je práce rychlá a efektní. Stříkací pistole mají bohužel jednu velkou nevýhodu a to, že po sobě zanechávají ohromnou spoušť. Spíše než do soukromých bytů se tato technika výmalby hodí do velkých průmyslových budov a na velké plochy.