Zahrádkáři se vždy snaží, aby v jejich zahrádce byly co nejzajímavější keře, které se budou líbit nejen jim, ale i ostatním, kteří půjdou kolem či navštíví jejich zahrádky. Pokud i vy patříte k lidem, kteří rádi ukazují své zahrádky ostatním a spolu s přáteli si dáváte tipy a rady, určitě si zasaďte do zahrady i vy proutnatec, který se pyšní svou neobvyklost.
Atraktivní keře tu vždy byly a budou, musíte si jen vy najít ten správný, který se vám bude hodit do vaší zahrady. Možná právě proutnatec je to, co vám chybí a hledáte ho. Upoutá totiž úplně každého svou nezvyčajnosťou. Velká násadba poupat na metličkových větvičkách se vám určitě zalíbí hned, jak tuto rostlinu uvidíte poprvé. Botanických druhů tohoto keře najdete až kolem 70 , ale v zahradách můžete obvykle vidět pouze pár těch klasických druhů, které se pěstují velmi jednoduše a nebudete na ně potřebovat nic speciální.
Čilimníky dorůstají výšky 2-2,5 metru , takže pokud hledáte menší keř, právě tento to asi nebude. Můžete však najít v nabídce i menší, tzv. poléhavé nebo skalkové druhy, které měří kolem 20 centimetrů a nikde vám nebudou překážet.
Čilimníky jsou vždy zelené, štíhlé, ale i opadavé keře, takže se nelekněte pokud se vám stane, že vám keř někdy opadne. Je to zcela normální jev, kterému tyto keře podléhají. Mají krátké kmínky , které jsou však bohatě obrostlé větvičkami. Ty jsou hustě olistnené. Květy jsou velmi malé, ale zato jich je na jedné větvičce opravdu velmi mnoho a vypadají krásně. Svým motýlové vzhledem vás určitě dostanou již při prvním styku. Kvetou od května do srpna, takže celé léto je budete mít na očích. S tímto druhem keře se však můžete setkat nejen v zahrádkách, ale i ve volné přírodě. Nejčastěji na krajích lesů.
Péče
Pokud chcete aby vám čilimníky opravdu krásné rostly a vždy kvetly, měli byste je dát na takové místo, kde budou mít dostatek slunce a sušší prostředí. Nemají rádi vlhko a stín. Špatně snášejí i neustále přesazování z místa na místo, takže když se jednou rozhodnete, kam je zasadíte, místo jim už neměňte. Nemuseli by to snášet zrovna nejlépe a po pár přesazování by vám mohli zahynout.
Rostliny jsou mrazuvzdorné , ale mnohokrát se stává, že zimu nepřežijí kvůli tomu, že promoká zem a mokrá půda jejich sama zahubí. Jak jsme již zmínili, nemají rádi přesazování a mohou se během tohoto úkonu poškodit, protože nemají husté kořeny.
Vhodná místa pro sázení čilimníku jsou například vrecoviská, skalky, trvalkové záhony či při jehličnany . Při zakořeňování potřebují dostatek závlahy, ale pak to už nemusíte nijak přehánět. Stačí jim trocha vody, kterou jim dáte jednou za čas. Rostliny, které jste kupovali s volnými kořeny sázejte až v druhé polovině května, ostatní rostliny kupované v květináčích můžete zasadit ihned po koupi.
Chcete svou rostlinu rozmnožit ? U čilimníku to jde opravdu velmi jednoduše a to výsevem . Po odkvětu keři vám zůstanou černé lusky, z nichž vylúpte dozrálé semena a ty jednoduše zasejte. Rozmnožování je však velmi zdlouhavý proces, tak musíte být trpěliví a připraveni na všechno. Lépe uděláte, pokud budete rostliny rozmnožovat metodou řízků. Připravte si odřezky dlouhé 10 až 15 centimetrů , které se vám skvěle zakoření zejména v písku.
Nezapomínejte tuto rostlinu ani ořezávat. Každý rok po odkvětu ho seřízněte, protože by mohl po delším čase ztratit tvar. Nikdy však neřežte do živého dřeva, protože by se nestihl regenerovat.