Nahlížíte přes plot na sousedovo krásné jezírko každičké léto a toužíte po něčem podobném, jen jste se ještě neodhodlali? Odrazuje vás nepořádek v zahradě, vysoké náklady či spousta práce? My vás dnes přesvědčíme o tom, že to vůbec není projekt, který byste nezvládli sami.
Je podzim a zem pomalu tuhne. Nízké teploty nám již brání velkým zásahem v zahradě a proto je nyní nejlepší čas do jara pěkně naplánovat vaše krásné nové zahradní jezírko, které si za pár dní v zahradě vytvoříte zcela sami. Postačí, pokud máte dostatek prostoru.
Co naplánovat
Primárně je třeba naplánovat, kam jezírko ve vaší zahradě umístěte. Svůj půdorys určitě podrobně znáte a proto si udělejte jednoduchý náčrt jeho velikosti a rozložení v prostoru. Stejně byste měli mít jasno v tom, jaké rostliny v jezírku chcete, zda plánujete chovat ryby, rozplánovat si množství materiálu, který budete potřebovat.
Nářadí & materiál
Nářadí, které pro výkop jámy a doplňkové práce budete potřebovat není žádný luxus.Postačí vám rýč, lopata, vodováha, pár dřevěných desek a hadice. Z hlediska materiálu se jeho množství samozřejmě bude odvíjet od samotné velikosti jezírka.Potřebujete jezírkovou fólii z PVC, jezírkovou geotextilii (aby se s ní pracovalo jednodušší, zvolte na výkop jezírka teplejší dny, kdy bude materiál přirozeně ohebnější), kameny, kterými vymodelujeme břehy a přísun vody.
Jezírko ještě budete potřebovat okysličovat a filtrovat. V prvním případě (pokud nechcete kupovat speciální Okysličování vody) jednoduše postačí, pokud na některé straně jezírka zvolíte malý spád s vodopádem a tedy voda se bude okysličovat sama.Při filtraci to už tak jednoduché není. Ten správný model je třeba zvolit podle hloubky jezírka, jeho obsahu a také umístění. Tyto přístroje (spolu s vhodně zvolenými vodními rostlinami) pak zabraňují nejen vytváření ošklivých řas, ale zabraňují i vytváření škodlivých bakterií.
Krok po kroku
Pokud jste si již naplánovali umístění jezírka, jeho šířku i hloubku, během teplejších dní můžete pomocí sloupků označit hranice a začít kopat. Pomocí vodováhy přizpůsobte výšce hladiny hloubku břehů a v případě nerovností stěny vyztužte mokrou hlínou – obalte ní zejména špičaté kameny. Vložte fólii a geotextilii a břehy upravte pomocí kamenů. Při napouštění vody pak dbejte na to, abyste zpod fólií vytlačili přebytečný vzduch. Vymodelované břehy a čerstvě napuštěnou vodu necháme několik dní ustát a můžeme vložit první rybky a nasadit první rostliny.
Na ideál si počkáte
Při tvorbě jezírka tak, tak při výsadbě krásné skalky či okrasné zahrady je třeba počítat s tím, že nebude vypadat ideální již na druhý den. Potrvá možná několik sezón, pokud budete mít vysázeny všechny rostlinky, které jste chtěli, břehy usednou ai rybky trochu povyrostou. Každopádně je to krásný doplněk zahrady a trávit při něm teplé letní dny bude určitě lahoda. Snad jsme vás přesvědčili, že nepotřebujete těžké stroje a tisíce na účtu, abyste si tuto nádheru vytvořili i na vaší zahradě.