Dokážeme díky němu interiér zútulnit, doladit, funkčně vymezit nebo jím zamaskovat nedostatky na podlaze. Že nevíte, o čem je řeč? Přece o koberci.
Pokud jste si již minimálně jednou v životě kupovali k sobě domů celoplošný koberec nebo jen běhoun, jistě víte, že rozhodnout se pro jeden konkrétní vám dalo pořádně zabrat. Na trhu je totiž záplava vzorů, barevných a materiálových kombinací, velikostí a také kvalitativních stupňů. Jak si tedy vybrat? Máme pro vás návod.
Krok číslo 1
Uvědomte si, kde má být koberec umístěn, a tedy, jaké nároky má v rámci místnosti splňovat, zároveň, jaká je četnost a intenzita tohoto prostoru.
Krok číslo 2
Kolik peněz chcete do koupě koberce investovat a jak dlouho očekáváte, že vám bude sloužit?
Krok číslo 3
Máte doma malé děti nebo alergiky? Zvolte koberce, které je možné prášit a prát v pračce. Vyhněte se světlým odstínem a kobercem s dlouhým vlasem. Jejich údržba si totiž vyžaduje více energie.
Krok číslo 4
Co se barvy týče, je jasné, že na světlém koberci jsou smítka a flíčky ihned viditelné naopak na květinovém nebo jinak vzorovaném koberci se opticky ztratí.
Krok číslo 5
Potřebujete prostor kobercem spojit nebo oddělit? Pokud spojit, použijte stejnou barvu a vzor, pokud oddělit, zvolte barevné kontrasty a koberce dolaďte do barev typických pro tu – kterou místnost.
Krok číslo 6
Koberec, ať už malý nebo velký, vždy vybírejte s ohledem na design místnosti. Neprekombinujte ji vzory a barvami. Jistě, v dnešní době se i pravidla designu a kombinování vzorů a barev značně posunuly, ale pokud už se do toho pustíte, rozhodně s citem a také jistou dávkou opatrnosti.
Krok číslo 7
Pokud máte možnost, vezměte si z domu do prodejny koberců vzorky látek a potahů ze židlí či sedací soupravy, udělejte to. Snadněji se vám bude ladit a kombinovat.
Krok číslo 8
Je pravidlem, že tmavším kobercem místnost spojujeme a opticky ji držíme na zemi. V případě světlých celoplošných koberců již při koupi myslete na své vyjeté cestičky v rámci domácnosti, které časem jistě spatříte na změněné barevnosti.